Bitkilerde Solunum Nasıl Olur?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Bitkilerde Solunum

  Bitkilerde Solunum; Bu solunum türü, gelişmiş hayvanlardaki solunum sistemine benzer olarak, en uçtaki hücresine kadar almış olduğu oksijeni kullanarak, besinleri yakması neticesinde, karbondioksiti dışarı atması olayıdır. Gayeleri çok farklı olmamakla birlikte, enerji üretmektir. Hayvanlardan farklı olarak gerekli olan durumlarda, oksijen ve karbondioksit kullanımına ihtiyaç duyulmadan, solunum olayını gerçekleştirirler. Tahmin edildiği gibi bitkilerin fotosentez yapabilme özelliğinden ötürü, karbondioksit ve oksijene ihtiyaç duymadan solunum yapabilir. Bilindiği üzere, bitkilerin topraktan gereken miktarda su almasıyla aynı şekilde havadan almış olduğu karbondioksiti birleştirerek, karbonhidrat yardımıyla oksijenin üretilmesi olayıdır. Fotosentez olarak adlandırılan bu olayda, yüksek enerjiye sahip olan besinler dokularda depo yaparken, oksijenin dışarı atılmasıyla işlem tamamlanmış olur.

  Dikkat edilmesi gereken nokta ise, fotosentezin solunum olayının tam tersi olduğudur. Solunumda fotosentezin tersi olarak, şeker ve nişasta karbonhidratlarının oksijenle birleşmesinin ardından, su ve karbondioksitle ayrışması halidir. Bu olaylarda solunumda görülen son döngü durumu, tam tersi fotosentezde görülen ilk döngüdür. Besin zinciri biçiminde mantık kurulacak olursa, insan ve hayvanların solunumu neticesinde açığa çıkan karbondioksit, bitkilerde fotosentez yapımının ilk bölümü için gerekli olup, aynı şekilde fotosentezde üretilen oksijen, insanlar ve hayvanların kullanımı için sunulur.


  Çok önceki dönemlerde, geceleri ve ya hava karardığı zaman az da olsa karbondioksit çıkışı ispat olarak gösterilerek, akşamları solunum yaptığı öne sürülmüştür. Halbuki bitkilerde de insan ve hayvanlardaki gibi solunum gece gündüz devam eder. Hatta dahada iyi bir şekilde oksijensiz ortamlar ya da oksijenin yetersiz olduğu durumlarda, hayatını sonlandırmak sonunda kalan hayvanların tersine bitkiler, böyle durumlarla karşılaştıklarında, kendilerinin fotosentez olayı sonucunda ürettikleri oksijeni kullanıp, hayatlarına devam ederler. Yeşil bitkiler çok sıkıntılı bir durumda kalmadıkları sürece kullanmadıkları bu işlemi, bakteri ve mantar bitkileri gibi basit yapılı canlılar için kullanması anormal bir durumdur. Kısacası özetlemek geçmek gerekirse, bitkiler hücre solunumu sonucunda açığa çıkan su ve karbondioksiti fotosentezde, fotosentezde üretilen besin ve oksijeni de, solunum olayında kullanırlar. Fotosentez sonucu fazla oksijen atmosfere verilirken, ihtiyaç dahilinde karbondioksit atmosferden alınır. Son olarak, bitkiler ışık olduğu zaman, hem fotosentez hem solunum yaparken, geceleri ise yalnızca solunum yaparlar.