Bitkinin Büyümesi Nelere Bağlıdır

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bir tohumun çimlenebilmesi için su, uygun sıcaklık ve oksijenin gerekli olduğunu biliyoruz. Tohumun çimlenmesiyle oluşan yeni bitkinin gelişip büyüyebilmesi için bütün bu etkenlerin yanı sıra ışık da gereklidir.

  Bitkilerin çimlenmesi ve büyümesi esnasında insanlar tarım zararlıları ile mücadele için kimyasal ilaçlar kullanabilirler. Bunun yanı sıra bazen de bitkilerin daha hızlı büyümesi, daha çabuk ve daha çok ürün vermesi için kimyasal madde kullanımına başvurabilirler. Bilinçsiz kullanılan bu kimyasal maddeler çevreye ve insan sağlığına zarar vermektedir. Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa sebep olan bu maddeler suya, toprağa ve havaya karışarak tüm canlıları ve doğayı tehdit etmektedir. Organik tarım tarım ilaçları, kimyasal gübreler vb. kullanılmadan yapılan üretim biçimidir.

  Organik tarımda hiçbir şekilde yapay gübre ve ilaç kullanılmaz. Burada amaç, ürün miktarını artırmak değil canlı çeşitliliği koruyarak temiz, kaliteli ve doğal gıda üretiminin devamlılığını sağlamaktır. Organik tarımla üretilen ürünler özel etiket ve organik tarım logosu ile satışa sunulur.

  Bitkinin Büyümesi Nelere Bağlıdır Kısaca özetleyecek olursak; Yeşil bitkilerin, büyüme ve gelişmeleri için belli bir ışık gereklidir.Ama bazı ilkel bitkiler ışık istemez. Fazla ve siddetli ışığın çoğu zaman büyüme üzerinde durdurucu etki yaptığı da bilinir. Fazla güneşli ortamlarda bitkilerin bodur oluşu bu nedendendir. Buna nazaran ışıksızlık büyümede hızlandırma yapar Bitkinin anormal gelişmesine neden olmaktadır. Karanlık ortamda yaşamaya zorlanan bir bitki fazla uzar, rengi sarı ve yaprakları küçük olur.
  Işık siddeti, bitki türlerine göre değişir. Bu bakımdan bitkiler, gölge seven ve güneş seven bitkiler diye ayırt edilir, her bitkinin yapısal büyümesinde gerek duyduğu ışık değişkendir ve ışık siddeti büyümede önemli bir etkendir
  Hemen her bitkinin büyüyüp gelişmesi için bulunduğu ortamda belli bir sıcaklığın olması gereklidir.Genel olarak ortalama 400 derece arasında bitkiler gelişme ve büyüme gösterebilir. Her bitkinin soğuğa ve sıcağa dayanması farklıdır.Her bitkiye göre değişen uygun ısı derecelerinin altında ve üstünde gelişme ve canlılık sona erer

  Su bitkilerin yaşaması için zorunludur. Bitkilerin büyüyüp gelişmesi için belli miktarda suya ihtiyaç vardır.Suyun fazlalığı genel olarak büyümeyi hızlandırır.Su azlığı farklılaşmayı olumsuz etkiler.