Bitkinin çeşitleri kısımları ve görevleri nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. bitkinin çeşitleri kısımları ve görevleri

  Bitki çeşitleri

  Bitkiler fotosentez yapan, ökaryotik, ağaçlar, çiçekler, otlar, eğreltiotları, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.Bitkiler, topluluk halinde yaşarlar. Bitkilerin bir bölgede oluşturdukları örtüye bitki örtüsü denir.

  Bitkiler, tohumsuz bitkiler ve tohumlu bitkiler olmak üzere iki büyük gruba ayrılır

  Tohumlu bitkiler (Çiçekli Bitkiler)

  Tohumlu bitkiler bulundurdukları “tohum”la tohumsuz bitkilerden ayrılırlar. Üreme ve yayılma organı olan tohum, iki şekilde oluşturulabilir ve tohumlu bitkiler buna göre iki büyük bölüme ayrılır:

  Açık Tohumlu Bitkiler - Tohum taslakları, meyva yaprakları tarafından örtülmeden açıkta tohum meydana getiren bitkiler.

  Açık tohumlu bitkileri genellikle ağaçlar ya da ağaççık formundaki odunsu bitkiler oluşturur. Genellikle herdem yeşil olup, yaprakları çoğunlukla iğnemsi, şekilde bu yüzden de, kuraklığa dayanıklıdırlar.

  Kapalı Tohumlu Bitkiler – Tohum taslakları, meyva yapraklarının birleşmesiyle oluşan odacık içinde kapalı olarak tohum geliştiren bitkiler.


  Tohumsuz bitkiler (Çiçeksiz bitkiler)

  Tohumsuz bitkiler sporla çoğalırlar. Bu bitkilerin çoğu kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi organ farklılaşmalarını belirgin olarak göstermezler. Bitkinin tümü aynı yapıda, yapraksı ya da şeritsidir ve bu yapıya “tallus” denir.

  Suyosunları, karayosunları , ciğerotları, boynuzotları, yapraklı karayosunları ve vasküler bitkileri (fosil türler ve eğreltiotları gibi) içeren takımdır.


  Bitkilerin Kısımları

  Bitkiler kök, gövde, çiçek ve yaprak olmak üzere dört kısımdan oluşmuştur. Bitkiler içerisinde en gelişmiş olanları çiçekli bitkilerdir.
  Bitkinin her kısmının kendine göre özelleşmiş ayrı ayrı görevi vardır. Bitkinin toprak altında gelişen, topraktaki tuzları ve suyu emen, bitkiyi toprağa bağlayan, karbon hidrat depo eden ve yer çekimi doğrultusunda büyüyen toprak altı yapılarına kök denir. Bitkilerde yaprak ve üreme organlarını taşıyan genelde toprak üstünde olan yapılara gövde denir. Tohumla üreyen bitkilerde, tohumu veren çanak ve taç yaprak, erkek organ ve dişi organdan oluşan en uçtaki büyüme tomurcuğuna çiçek denir. Bitkilerde gövde ve dallar üzerinde meydana gelen, çeşitli şekil ve renklerde, genellikle yeşil renkli, içlerindeki kloroplâstlarla fotosentez ile madde sentezleyen yapılara yaprak denir.

  Bitkilerin Bölümleri

  Çiçekli bitkilerde yaprak,çiçek,gövde ve kök olmak üzere 4 ana bölüm vardır.Bu bölümlerden çiçek adı verilen bölümde tohum üretilir.

  Çiçeğin bölümlerine de erkek organ adı verilen bölümde çiçek tozları üretilir.Dişi organ ise tohumun oluştuğu kısımdır.Taç yapraklar parlak ve güzel kokulu olur.Böcek ve kuşların dikkatini çeker.Çanak yaprak ise çiçeği tomurcuk halindeyken sarıp bazı tehlikelere ve kötü hava koşullarına karşı korur.Bu bölüm bazı çiçeklerde çiçek açtıktan sonra dökülür.

  Yaprak adı verılen bölümde ıse fotosentez adı verılen olay gerçekleşır.fotosentez olayının oluşması ıçın karbon dıoksıt,güneş enerjısı,su ve mınerallere ıhtıyaç duyulur.ayrıca terleme, boşaltım ve solunum görevlerını gören bölüm de yapraktır.
  Gövde bölümü; hem çıçeğın dık durmasını, hem de kökten ıletılen su ve mınerallerın yaprak ve çıçeğe ıletılmesını sağlar.ayrıca yaprak ve çıçek de bu yapının üzerınde oluşur.bazı bıtkılerın besın ve mıneral depo ettığı bölüm de bu bölümdür.örneğın patates, karpuz, fesleğen, buğday, çam ağacı bunlara başlıca bırer örnektır.
  Kök; bıtkının toprak altında kalan kısmına denır.bu bölümde su ve mıneraller alınanarak gövdeye ıletılır.ayrıca bıtkının toprağa tutunmasını sağlar ve gövdede söyledığımız gıbı bazı bıtkılerde besın depo edılen yerdır.örneğın havuç ve turp bunlara örnektır.