Biyofizik Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Biyofizik

  Biyofizik, biyolojik gelişmelerin çözümlenmesi için fiziksel terim ve bilgilerden faydalanarak fiziksel açıdan inceleme yapan bir bilim dalıdır. Fizik alet ve metodları bu alanda çok gerekli olmaktadır. Canlı varlıklarda bulunan maddenin hareketlerini ve durumunu incelenmektedir. Bu maddeler canlı yapılarda, sıvı ve katı arasında kendilerine has bir şekilde bulunmaktadırlar. Biyofizik ile ilgilenen bilim adamları da "biyofizikçi" olarak adlandırılırlar. Bu biyofizikçiler tıbbi araştırma ve çalışmalarda, üniversite bölümlerinde, endüstriyel alanlarda çok önemli görevler üstlenerek çalışmaktadırlar.

  Biyofiziğin çalışma alanları:
  Bu bilim dalının çok çeşitli çalışma alanları bulunmaktadır. Mesela; canlıların ses, ışık yada bazı fiziksel etkenlerle olan etkileşimlerini, yada uçma, yüzme ve hareket etme gibi davranışlarını yada çevreleri ile kurdukları iletişim becerilerini incelemektedir. Hatta canlılarda bulunan sinir iletilerini sağlayan yada hareket kaslarının katılmasını sağlayan mekanik kuvvetin incelenmesini de biyofizik üstlenmiştir. Bunun dışında, solunum ve boşaltım sistemlerinin çalışma şekli, alveollerin esneklikleri, yüzey gerilimleri gibi çok farklı konular da da çalışmaları bulunmaktadır. Bu araştırmalar ve çalışmalar için oldukça iyi alet ve araçlar ve gelişen yeni teknoloji yöntemleri kullanılmaktadır. Bu bilim dalında biyofizikçi, fizik, matematik, mühendislik ve fizikokimya gibi bilim dallarını araştırıp, öğrendiklerini biyofiziğe uygulayarak çalışmalarını sürdürürler.

  Dünya üzerinde birçok biyofizikçi ileri derecede çalışmalara imza atmışlardır. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Rusya bu konuda oldukça yüksek tekniğe sahip oldukları için üniversitelerinde bu biyofizik konularını ders olarak okutmaktadırlar.

  Günümüzde biyofizik üç bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; moleküler ve hücresel biyofizik, fizyolojik biyofizik ve biyofizikte kullanılan aletlerin düzenlenmesi olarak bilinmektedir.

  Moleküler ve hücresel biyofizik:
  Hücrelerin hayat standartlarına devam edebilmeleri için gerekli olan molekül parçalarını araştırıp inceleyen biyofizik dalına "moleküler ve hücresel biyofizik" denilmektedir. Bu molekülleri adlandırmak gerekirse, proteinler, nükleik asitler ve polisakkaritler denilebilir. Bu alanda kullanılan aletler elektron mikroskobu ve X ışını kırıcılar gibi son teknolojik ürünlerdir. Bu X ışınları röntgen çekilmek için ve lösemi hastalığında ışın tedavisi için kullanılırlar.

  Fizyolojik biyofizik: Bu biyofizik dalında ise canlıların içinde görev yapan tüm organları incelemek hedeflenmiştir. Sinir sisteminin çalışması, dokunma duyusu, işitme duyusu, görme duyusu bu araştırma konularından sadece birkaçını oluşturmaktadır. Bu alanda çalışmalar yapabilmek için çok farklı ve değerli olan birçok alet yapılmıştır ve fizyolojik biyofizik için kullanılmaktadır.

  Biyofizikte kullanılan aletlerin düzenlenmesi:
  İlk etapta insan bu alana şaşırabilir. Bir bilim dalının, aletlerin düzenlenmesi olarak alanı olur mu denilebilir. Fakat bu bilim dalı o kadar farklı kesime, farklı konulara hitap etmektedir bir o kadarda alet ve araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle alet sistemlerinin kurulması ve aletlerin düzenlenmesi için biyofiziğin bu alanı açması oldukça yerinde bir karar olmuştur.