Biyokütle Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Biyokütle

  Biyokütle, geçmişte yaşayan ve yakında yaşamakta olan canlılardan elde edilen fosilleşmemiş tüm biyolojik malzemenin genelinin ismidir. Endüstriyel anlamda biyolojik maddelerden yakıtı elde edilmesi ile endüstriyel amaçlı kullanılması işlemi ile alakalıdır. Biyoyakıt elde etmek amacıyla yetiştirilen bitkiler ile kimyasal elde etmek üzere bitkisel ürünler ve hayvansal ürünler olarak şekillenir. Biyokütle yakıt olarak yapılabilen organik atıkların verilen isimdir. Gelişen çağda kentleşme, nüfus artışı, sanayileşme gibi yaşama değerlerinin yükselmesi ile dünyada enerji tüketimi artmaktadır. Bunun yanında çevre kirliliği gibi problemlerde oluşur.Enerji tüketimini karşılamak için bazı yollar ile çevre kirliliği tehdidiyle karşı karşıya kalınan ülkelerin çevre kirliliğini azaltmak için çeşitli ekonomik işlemler yapmasına yani yenilenebilir enerji kaynaklarına başvurulmasına biyokimyasal enerji elde edilir. Dünyada geniş bir etki alanına sahip olan biyokütle genel itibariyle yenilebilir enerji kaynaklarının artması yapılan Ar-ge çalışmaları ile gerçekleştirilir.

  Biyokütle enerjisi
  Oldukça büyük potansiyele sahip olan biyokütle enerjisi, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi bir enerjinin aksine güneş ışığı ile kesintisiz karbon depolayan önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda sıvı, gaz, katı olarak da ihtiyaca göre farklı alanlarda kullanılır. En önemli özelliklerinden birisi diğer enerji kaynaklarından farklı olarak kolay depolanabilir şekilde olmasıdır. Biyokütle enerjileri kendi arasında gruplara ayrılır. Biyokütle enerjileri endüstriyel ve kentsel kökenli olmak üzere gruplara ayrılır. Bitkisel kaynaklı enerjiler belediye çöplükleri, kanalizasyon ve endüstriyel atıklardan elde edilir. Böylece çevre kirliliğinin en önemli derecede azalmasına sebep olur.

  Biyokütle enerjisi üretim yolları
  Dönüşüm süreçleri biyokimyasal süreçler, fiziksel yöntemler ile uygulanır. Biyokütle enerjisi sıvı, katı, gaz halinde yakıtlar elde ederken; biyodizel, biyogaz, biyoetanal olarak üretilirken; odun biriktirme, metal hidrojen ve gübre gibi yakıt türleri de sayılabilir. Çağdaş teknolojiler ile beraber verimlilik önemli derecede atmaktadır. Büyük kaynaklar kullanılarak termik santraller yapılması amaçlanır.

  Biyokütle enerjisinin çevreye olan faydaları
  Fosil yakıtların yanma emisyonunun azalması asit yağmurlarını meydana getirir. Böylece çevre üzerinde olumsuz etkileri ortadan kaldırılmış olur. Aynı zamanda güvenli ve ekonomik olduğu söylenebilir. Biyokütle enerjisi gelişmekte olan ülkeler için önemli bir konuma sahiptir. Gelecek için temel enerji kaynağı olarak hesaplanır. Nüfus artışı ile üretim enerjisine olan ihtiyacının karşılanması ve çevre kirliliğine duyarlı olunması biyokütle enerjisinin önemini artırmaktadır.

  Biyokütle enerji sektörü
  Ülkemizde önemli bir yenilebilir enerji üretiminin potansiyeline sahip olmasına rağmen çok düşük bir üretime sahiptir. Türkiye'de yaklaşık olarak 1995'li yıllardan buyana enerji üretimi önemli bir yere sahiptir. Türkiye gibi gelişen ekonomiler büyük enerji kaynaklarına daha çok ağırlık vererek ülkelerin gelişmesinde destek sağlanmalıdır. Biyokütle enerjiler ile elde edilen işlemler sırasında kullanılan geri dönüşüm, kağıt, plastik, yapı malzemesi gibi ürünler biyokütle üretimi ve tüketimi için son derece önemlidir. Bu enerji desteklendiği sürece ülkelerin gelişimi o oranda artar. Bunun için insanlar bilinçlendirilmeli, kullanılan atıklar gerekli yerlere ulaştırılarak gerekli döngünün oluşması sağlanmalıdır.