Biyoloji Nedir Kısa Tanım

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Biyolojinin tanımı kısaca

    İnsanlık tarihi boyunca sürekli gelişen ve hala dalında her gün bir yenisi eklenen bilim dallarından biridir. Sadece insanı değil bütün evrendeki canlıları içine alıp kapsayan çok geniş bölümlere ayrılır. Aşağıda çok kısa ve öz bir şekilde tarifini okuyabilirsiniz:

    Biyoloji veya Canlı bilimi, canlıları inceleyen bir bilim dalıdır.

    Biyologlar, tüm canlıları; tüm gezegeni kaplayan küresel boyuttan, hücre ve molekülleri kapsayan mikroskobik boyuta kadar onları etkileyen önemli dinamik olaylarla birlikte inceleyen, biyoloji bilimiyle uğraşan kişilerdir. Birçok süreci bünyesinde barındıran hayati süreçlerden bazıları; enerji ve maddenin işlenmesi, vücudu oluşturan maddelerin sentezlenmesi, yaraların iyileşmesi ve tüm organizmanın çoğalmasıdır.

    Hayatın gizemleri, tarihteki tüm insanları etkilediğinden; insanın fiziksel yapısı, bitkiler ve hayvanlar hakkındaki araştırmalar tüm toplumların tarihlerinde yer bulur. Bu kadar ilginin bir kısmı, insanların hayata hükmetme ve doğal kaynakları kullanma isteğinden gelmektedir. Soruların peşinden koşmak, insanlara, organizmaların yapıları hakkında bilgi kazandırdı ve de yaşam standartları, zamanla yükseldi. İlginin bir diğer kısmı ise, doğayı kontrol etme isteğinden çok, onu anlama isteğinden gelmektedir. Bu araştırmaların ilerletilmesi, bizim dünya hakkındaki düşüncelerimizi değiştirmiştir.