Biyonik Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Biyonik


  Biyonik, Yaratıcılık mühendisliği olarak da söylenen, tekniksel problemleri biyolojik işlevsellikleri örnek alarak çözümlemeye çalışan bilim dalının adıdır. Doğadaki var olan sistem ve metotları inceleyip modern mühendislik teknolojisi ile birleştirir. Bu sayede de canlıların kullanabileceği yapay sistemler üretir. Biyonik bilimi bağımsız bir yapıdan ziyade bilimler arası bir bilimdir.

  Biyoniğin
  çalışma alanları, itici güçten, enerjiyi çevirme alanlarında kullanılır. Biyonik çalışmalar birçok bilim dalı olan,fizyolojik, biyokimya biyomekanik ve biyofizik gibi dalları içerisine alarak çalışılır. Canlıların bir çok özelliğinden yararlanılarak uygulanan bu bilim dalı balıkların su altında nasıl durabildiğini kuşların havada nasıl uçabildiğini insanların görme dokunma ve hareket ettirme özelliklerini kullanarak insanoğlu için yararlı kullanılabilen nesneler icat etmesidir.

  Kuşlar sayesinde uçakları, balıklar sayesinde denizaltıları, insanların uzuvları sayesinde de göz el, ayak ve yapay zeka gibi organları yaparak hizmetimize sunmuştur.

  Biyonik,
  genel anlamda Sistemler kuramı, olarak da adlandırılır. bu bilim yüksek düzeyde fizik matematik ve elektronik mühendisliği bilgileri gerektirir.

  Özellikle son yıllarda trafik kazaları sonucu yada yaralanmalar sonucu canlıların kaybettikleri el ayak bir uzuvların biyonik olarak yapay olarak yapılmasında ve kullanılmasında çok ilerlemiştir. Bu sayede bir daha asla yürüyemeyeceğim göremeyeceğim tutamayacağım diyen insanlara yeniden bunları yapabilme olanağı vermiştir. Bunların dışında bu bilim dalı ile ilgilenen mühendisler şimdide yapay zeka üzerine bir çok araştırma ve geliştirme projeleri içerisindedir. Amaç yine insanların bitkisel hayat dediği durumlarda uyuyan beyni yerine yapay zekalar arcı ile yeniden hayata bağlamaktır. Keza yapay zekada bir diğer faktör ise tamamen kendi kendine içerisinde bilgileri genişletebilen algılayan sadece maddesel değil manen insanların hissettiği duyguları da hissedebilen yapay zekalı robotlar yapabilmek içinde çalışılıyor.Biyonik insan diye adlandırabileceğimiz bu robotlarda insan beynindeki 7 merkezin çipleri hazırlanarak yapılmıştır.


  Beynin 7 merkezi;
  • Acı ve zevk merkezi,kötü huylardan kurtuluş,
  • Bilinç merkezi, bilinçaltı merkezi deha yolcuğu,
  • Bilinç merkezi, bilinç dışı merkezi sıkıntılardan arınma
  • Sol ve sağ beyin matriks hafıza tekniği,
  • İç beyin ve dış beyin duygusal kontrol merkezi,
  • Sol ve sağ beyin empati merkezi,
  • üst ve alt beyin sosyal biyoenerji merkezi olarak belirtebiliriz.
  Biyonik bilimi, Cerrahi sektöründe kullanılan bir bilim dalıdır.

  Kullanım alanları;
  • Biyonik el
  • Biyonik ayak,
  • Biyonik bacak
  • Biyonik kol, gibi organlarını kaybeden insanlara uygulanan ve günümüzde henüz herkesin ulaşamayacağı yüksek fiyatlarda olmasına rağmen umut vaat eden bir yöntemdir.
  Biyonik bilimi, insanların vücudunun ne kadar ölçüde genişletilebileceğini, yaşam düzeyini ne kadar uzatabileceğini araştıran ve bunun üzerinde neler olabileceğini görmek için çalışan ve araştıran bir bilimdir. Yaşadığımız hayatın korunması hem ekonomik hemde teknik olarak bir sorun olmaya başladığı için biyonik bilim yeni bir boyut sunmuştur.