Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmalar nelerdir?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Zakkum tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Biyoteknoloji alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi

  Organik atıkları parçalayıcı enzimlerin sentezini sağlayan gen kirli sularda yaşayan mikroorganizmalara aktarıldığında su kirliliği ortadan kalkmıştır.

  Yoncaya aminoasit sentezine yardımcı olan bir gen aktarılarak protein değeri yükseltilmiştir.

  Ateş böceklerinin ışık saçmasını sağlayan enzimi kodlayan gen tütün bitkisine aktarıldığında bu bitkilerin ışık saçtığı görülmüştür.

  AİDS virüsünün genleri farelere aktarılarak bu fareler AİDS araştırmalarında kullanılmıştır.

  Dil balığından alınan gen somon balığına aktarılarak somon balığının soğuk sularda yaşaması sağlanmıştır.

  Yapısında A vitamini bulunmayan beyaz pirince bir bakteri ve nergis bitkisinden gen aktarılması ile pirincin A vitamini üretmesi sağlanmıştır.

  Sazan balığından alınan büyüme hormonu sentezinde görev yapan gen alabalığa aktarılarak çok hızlı büyüyen ve normalden daha büyük alabalık elde edilmiştir.

  İnsandan alınan bir gen koyuna nakledildiğinde koyunun sütünden bir akciğer hastalığının tedavisinde kullanılan madde üretilmiştir.

  Kelebek larvalarını 48 saat içinde öldüren bir toksinin üretiminde görev yapan gen bakteri plazmitine yerleştirilip kullanılırsa kelebek larvalarına dirençli domates tütün ve pamuk gibi bitkiler elde edilmiştir.

  Kutuplarda yaşayan bir tür balıktan alınan gen domates ve çileğe aktarıldığında bu bitkilerin soğukta yetiştirilmesi sağlanmıştır.

  Plastik tahta ve petrol ile beslenen mikroorganizmalardan yararlanılarak tanker kazalarında denize dökülen petrolü temizlenmesi sağlanmıştır.