Blastomer Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Blastomer

  Blastomer, zigotun mitoz sonrasında oluşturduğu 13-17 blastomer tabakalı hücreli yapılarına denilir. Diğer bir deyimle de döllenen yumurtanın bölünmesiyle meydana gelen hücrelere verilen addır. Döllenmenin ardından tek hücreli zigot hızlıca bölünür ve böylece blastomer denilen hücreler meydana gelir. Yumurtanın aşılanması ardından kutuplarından ayrılarak blastomer adlı iki hücreyi meydana getiriler. İleri evrelerde embriyoyu biçimlendirerek farklılaşma yaşamazlar.

  Blastomer oluşumu insanlarda döllenmenin ardından başlar ve embriyonun gelişiminin ilk haftasına kadar devam etmektedir. Bölünme devam ederek döllenen yumurtanın safhalarını meydana getirir. Bunlar;
  • Morula
  • Blastura
  • Gastrula denilen safhalardır.
  Morula, embriyonik gelişiminin çok erken evresine verilen addır. Blastomer hücre sayısı 16'ya ulaştığı zaman zigota morula olarak adlandırılır. Bu dönem 4-5 gün sonrasına kadar sürmektedir. Morula rahime doğru tüplerin aşağıya doğru hareket etmektedir. Döllenme yaklaşık 3-4 gün sonra rahime ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra blastomerlerin arasına sıvı girmekte ve burada birikmektedir.

  Blastura, yumurta hücresi embriyo oluşurken morulanın gelişerek ortası sıvı ile dolu ve yuvarlak hale gelmesine hücre tabakasından oluşan yapıya verilen addır. Morula evresinden sonra oluşan sillerle de çevrili olan bir safhadır. Bütün çok hücreli hayvanlarda embriyonun gelişmesi sırasında görülmektedir. Birçok hayvan embriyo evresinde blastula evresinden geçmektedir, buda hayvanlara özgü bir durumdur. Blastula evresinde metilasyon tamamlanmıştır.

  Gastrula, embriyonun blastuladan sonra ki safhasıdır. Hücrelerin içeriye çökmesi bağırsak boşluğunu meydana getiren erken embriyonik safhadır. İlk başlarda ektoderm ve endoderm olmak üzere iki tabakadan oluşmaktadır. İki tabaka arasında kalan boşluklarda oluşurlar.