Böbrek İltihabı Nasıl Olur

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Böbrek İltihabı Nasıl Oluşur

  Akut Böbrek İltihabı

  1) Akut Böbrek İltihabı: Bu şekildeki iltihaplanmalar ani olarak ortaya çıkar. İdrara çıkma sıklaşır ve idrar sırasında hasta ağrı ve yanma hissi duyar. Hasta kaburgaların alt tarafından kasıklara doğru bir ağrı hisseder.

  - Akut böbrek iltihabı belirtileri: Bazen hastalarda titreme, üşüme ve yüksek ateş de görülür. Bununla beraber analiz edilen idrarda mikrop bulunur.

  -Akut böbrek iltihabı tedavisi: Akut böbrek iltihabı bulunan hastalara önlem olarak böbreklerin bulunduğu yanlara sıcak su torbası koymalı, bol bol su ve açık çay içmeleri tavsiye edilir. Doktora giderek idrar analiz edilmelidir, idrardaki mikrop cinsine göre doktor gerekli ilaç verir. Hasta daha sonra yatarak dinlenmelidir.

  Kronik Böbrek İltihabı

  2) Kronik Böbrek İltihabı: Böbreklerdeki uzun süre boyunca bulunan iltihaplardır. Genelde akut böbrek iltihaplarının gerektiği gibi tedavi edilememesinden dolayı, hastalık kronik böbrek iltihabına döner.

  -Kronik böbrek iltihabı belirtileri: Hastalar genelde çabuk kilo verir ve çabuk yorulma görülür. İdrara çıkma sıklaşır ve ağrılı bir şekilde idrar yapılır. Böbreklerin bulunduğu taraflarda ağrılar hissedilebilir. İdrarda mikrop ve akyuvar hücreleri gözlemlenir.

  -Kronik böbrek iltihabı tedavisi: Bu hastalığın tedavisi uzun sürer. Ultrason ve tomogrofi ile analizler yapılır. İdrar örneği incelenerek mikrop cinsi belirlenir ve cinsine göre gerekli ilaçlar kullanılmaya başlanır.

  Böbreklerde herhangi bir ağrı hissediyorsanız veya idrar yapılırken herhangi bir yanma ve ağrı hissi var ise acilen doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir. Böbrek iltihapları ciddi bir hastalıktır ve acil müdahale ile hastalığın ilerlemesi önlenmesi gerekir.