Böbrek Kanseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


 1. Böbrek Kanseri Nedir

  Üroonkoloji Derneği Genel Sekreteri ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Sözen her yıl yaklaşık 200 bin kişinin yeni böbrek kanseri (renal hücreli karsinum) tanısı aldığını 100 bin hastanın da böbrek kanseri nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

  Böbrek kanserlerinin sık görülen ve ölüm oranı yüksek ürolojik tümörlerden biri olduğunu ifade eden Sözen yetişkinlerde görülen tümörlerin yaklaşık yüzde 3'ünden böbrek kanserlerinin sorumlu olduğunu belirtti. Sözen böbrek kanserlerinin ''ürogenital kanserler içerisinde prostat ve mesane kanserlerinden sonra 3. sırada yer aldığına'' dikkati çekti.
  Böbrek kanserlerinin sinsi gelişen ve ilerlerken çok fazla belirti vermeyen bir hastalık olduğunu vurgulayan Sözen ''Böbrek kanserlerinin yaklaşık yüzde 50'den fazlası rastlantısal olarak saptanıyor'' diye konuştu.

  Sözen bu durumun erken tanı ve tedavi olasılığını olumsuz etkilediğini belirterek şunları kaydetti: ''Maalesef olguların ortalama yüzde 20-30'u tanı konulduğunda metastatik bir yapıdadır.

  Organa sınırlı kalan durumlar da yapılan tedaviye rağmen yüzde 20-40 oranında metastaz gelişmektedir. Tanı almış böbrek kanserleri hastalarının yüzde 40'ı mevcut hastalıklarından dolayı yaşamlarını yitirmektedir. Böbrekler karnın arka duvarında yerleşik olmalarından dolayı genellikle erken evrede belirti vermemektedir. Yan tarafta ağrıkanlı idrar yapma ve ele kitle gelmesi gibi şikayetler görülebilir. Genellikle ileri evrede kilo kaybı ateş gece terlemeleri görülmektedir.

  Hastalığın tedavisinde erken tanının çok önemli olduğunu belirten Sözenbu gibi belirtilerle karşılaşan kişilerin mutlaka en kısa süre içinde uzman hekime başvurması gerektiği uyarısında bulundu. Sözen ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin kullanımının artmasıyla birlikte rastlantısal saptanan tümör oranının arttığını belirterek ''Yüksek teknolojinin kullanımı ile daha küçük boyutlu ve daha erken evrede saptanan tümörlerin sayısında da belirgin artış görülmektedir'' dedi.