Bolunun Akarsuları Nelerdir

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Demir tarafından 4 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

  1. Bolunun Akarsuları Hangileridir

    Bolu İli sahip olduğu yer şekilleri yapısının etkisi ile sık bir akarsu ağına sahiptir. Ancak bu akarsular debi yönünden yetersizdirler. Bu durum, akarsuların beslenme alanlarındaki düzensiz yağışlardan kaynaklanmaktadır. İlimizdeki akarsulardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Büyüksu, Mudurnu çayı, Gerede çayı, Göynük suyu, Aladağ suyu ve Çatak suyu.

    Bolu İlinde özellikle orman içersinde oluşan irili ufaklı göller ülke çapında üne sahiptir. İlimizdeki tabii göllerin başlıcaları Bolu'nun 32 km. güneybatısında bulunan; denizden yüksekliği 1.325 m. ve kapladığı alan 125 ha. olan Abant Gölü; Yeniçağa İlçesi'nde denizden yüksekliği 989 m. olan tektonik oluşumlu Yeniçağa Gölü; Göynük İlçesi'nin 11 km. kadar kuzeyinde heyelan sonucunda meydana gelen ve 15 ha.yer kaplayan Çubuk Gölü; yine aynı ilçenin 27 km. doğusunda denizden yüksekliği 820 m. olan ve 18 ha. yer kaplayan Sünnet Gölü; Kıbrısçık-Beypazarı yolu üzerinde 1 ha.yer kaplayan Karagöl; Mudurnu-Akyazı yolu üzerinde Karamurat Gölü ve Milli Park alanı ilan edilen Bolu'nun 42 km. kuzeyinde yedi gölden oluşan Yedigöller (Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl, Sazlıgöl) dir.

    Bolu merkezine 8 km. uzaklıktaki Bolu Ovası'nı sulama amaçlı Gölköy Baraj Gölü'nün su toplama hacmi 24.000.000 m3, en derin yeri 20 m. kadardır. Su seviyesi yüksek iken barajın alanı 185 ha. ı bulmaktadır. Bolu-Seben karayolu üzerinde 13. km.de rekreasyon amaçlı Gölcük Göleti ile Bolu'ya 30 km. uzaklıkta Aladağ mevkiinde bulunan Aladağ Göleti ise yapay göllerimizdendir.