Boyun Fıtığının Belirtileri Neler?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  Günün büyük bir kısmını masa başında geçiren ve hareketsiz bir yaşamı olan ofis çalışanları boyun fıtığı için en riskli grup olarak gösteriliyor. Boyun fıtığının bazı kesimler tarafından ''meslek hastalığı'' olarak nitelendirilmesi de buradan kaynaklanıyor. Uzun süre hareketsiz kalmak, iş yükünden dolayı stres yaşamak, gerilmek ve yanlış oturmak bu grubu riskli kılan faktörler arasında. Oysa masa başında çalışanlar için de bu hastalığı önlemek mümkün. İlk önce varsa duruş bozukluğunu gidermek hastalığı önlemede ya da tedavi etmede büyük rol oynuyor. Ayrıca uzun süre hareket etmeden ekran ya da masadaki dosyalara bakmak da yanlış bir davranış. Uzmanlar masa başı çalışan insanların sık sık pozisyon değiştirmelerini, günlük egzersizi ihmal etmemeleri ve belli aralıklarla masadan kalkıp ofis içinde hareket etmeleri gerektiğini vurguluyor.

  [​IMG]

  Ofis içerisinde çalışanlara uzmanların diğer önerileri bilgisayarın tam karşıda olması, göz seviyesinin bilgisayarın üstorta seviyesinde olması, telefon başında çalışılıyorsa kulaklık kullanılması, mouse ve klavyenin aynı hizada bulunması ve mouse kullanırken yalnız bileğin değil kolun da hareket ettirilmesi, metne bakarak yazı yazılan durumlarda metnin bilgisayar ekranına iliştirilmesi ya da aynı seviyede tutulması şeklinde sıralanıyor.

  Gün içerisinde sık sık hareket etmeleri, masa başında çalışmamaları ve bilgisayar ekranına bakmamalarına karşın birçok ev hanımı da boyun fıtığından şikayetçi. Uyuşan ve güçsüzleşen kollarından dert yanan kadınların bu sorunuyla ilgili Uzm. Dr. Nuran Gün bakın neler söylüyor: ''Ev hanımları hareketli bir yaşama sahip olmalarına karşın boyun fıtığı için riskli görülen bir gruptur. Çünkü kadınların uğraştığı hamur açmak, yaprak sarmak, örgü, dantel örmek ya da benzeri el işleriyle uğraşmak boynun uzun süre öne eğik durmasına neden olur. Bu duruş boyun kaslarının zayıflamasına, boyun lordozunun düzleşmesine ve boyun fıtığının oluşmasına neden olmaktadır.'' Bu nedenle sabit durmayı gerektiren ev işleri ve dantel gibi uğraşlarda ara vererek pozisyon değiştirmek ve hareket etmek gerekiyor.

  Boyun fıtığı ofis çalışanları, ev hanımları dışında öne eğik pozisyonda uzun süre vakit geçiren, düzgün yastık kullanmayan, düşmüş, boynuna darbe almış ve yoğun stres yaşayan kişilerde de sıkça görülen bir hastalık. Dr. Nuran Gün, günlük hayatta dikkat edilecek birkaç kural ile boyun fıtığına yakalanma riskinin hayli düşeceğini ifade ediyor ve bu maddeleri şöyle sıralıyor: ''Ağır yük taşımaktan kaçınmalı, alışveriş çantalarını iki kolda eşit miktarda taşımalıdır. Hafif de olsa bir yük kaldırırken boyun duruşuna dikkat edilmelidir. Ani boyun hareketleri yapılmamalıdır. Yastık kullanımına dikkat edilmeli, boyun ve omuz arasındaki boşluğu dolduran bir yastık kullanılmalı ve yan yatış pozisyonu tercih edilmelidir.
  Düzenli spor yapılmalı ancak boynu zorlayan sporlardan da kaçınmalıdır. Yüzme önerilebilecek en iyi sporlar arasındadır, ancak boyun fıtığı varsa nasıl pozisyonda yüzüleceği doktora danışılmalıdır.
  Duruş bozukluğu varsa giderilmeli, boyun kaslarının kuvvetli olmasına çalışılmalıdır.