Bugünün Saraylısı Kitabının Konusu

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve webkolik tarafından 6 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Bugünün saraylısı adlı romanın hem konusu hem özeti

  Bugünün saraylısı Kısaca Özeti :

  Postacının bile çok seyrek uğradığı evlerine postacı bir gün bıraktığı bir mektup evde şaşkınlığa neden olur..Mektupta Ata Efendinin teyzesinin oğlu Yaşar kızını İstanbul’a yollayacağı yazıyor.Ayrıca yanında 300 lira göndermektedir.Böyle birşeyi istemeyen Ata Efendi evde olabilecek problemlerden kaygılanmaktadır.Ama zengin olan teyze oğlunun göndereceği para hiç de göz ardı edilecek bir miktar değil.Ayrıca kız güzelse evde bulunan huzurun kaçabileceğini de düşünmektedir.

  Ancak kız emrivaki biçimde gönderilir.Ve evde tahmin edilenden çok daha farklı bir kız çıkar karsılarına.Oldukça güzel olan bu kız evdekilerde dahil olmak üzere bir çok kişinin ilgisini çeker. Böylelikle eve yeni bir gelir kapısı da açılmış olur. Yaşar’ın İstanbul’daki iş ortaklarından da biri kızın geçimi için para vermektedirler.Ata Efendi de kıza tutulur bu sırada. Ata Efendi çalıştığı yerde güvenilir biridir.Bir gün patronun oğlu Ayşen ile tanışır.Bu durum da iş yerinde Ata Efendi’ye bir karizma kazandırır. Ata Efendi patronu ve Patronun oğlu ile çok daha sık bir araya gelir ve patronun oğlu Rüştü kıza talip olur. Rüştü Ata Efendi ile oldukça sıkı ahbap olurlar.Ata Efendi bu arada terfi eder. Elçi Sait Reşit ile bir ilişkisi olan Ayşen yanlış bir karar verir ve elçi ile evlenerek yurt dışına çıkar.

  Ayşen bu evlilikten mutlu olmaz ve Rüştü ile Ata Efendi kız geri döndürmek için uğraşırlar. Ayrıca evde kız gidince eski haline dönmüş parasızlık yine baş göstermiştir. Kız da geri dönmek istemektedir.Evdekiler de kızı özlemişlerdir. Ayşen geri döner. Patronun oğlu Rüştü ile evlenir.Böylece herkesin istediği son ortaya çıkar.