Bugünün Saraylısı Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır. 1. Bugünün Saraylısı kitap özeti

  Ata Bey ve ailesi İstanbul'da bulunan mütevazi semtlerden biri olan Gedikpaşa'da yaşamaktadır. Evlerine postacı bile seyrek uğramaktadır. Ancak bir gün postacının getirdiği mektupla evde büyük bir şaşkınlık yaşanır. Ata Efendinin dayısının oğlu Yaşar kızını İstanbul'a göndereceğini söylüyordu mektupta. Ancak evde problemler olabileceğini düşündüğü için Ata Efendi böyle bir şeyi istemiyordu. Fakat Yaşar kızının yanında üç yüz lira göndereceğini de yazmıştır ve bu para göz ardı edilecek bir miktar değildir. Ayrıca Ata Bey, eğer kız güzelse evdeki huzurun kaçacağını da düşünmektedir.
  Yaşar'ın kızı emrivaki bir şekilde gelir. Evdekilerin tahmin ettiğinden çok farklı bir kızdır. Oldukça güzel olan Ayşen evdekiler de dahil olmak üzere birçok kişinin ilgisini kazanır. Ayşen aynı zamanda evin yeni bir gelir kapısı olmuştur. Çünkü Yaşar'ın İstanbul'daki iş ortakları da Ayşen'e yardım etmektedirler.
  Çalıştığı yerde güvenilir birisi olan Ata Efendi'nin patronunun oğlu bir gün Ayşen ile tanışır. Patronun oğlu Rüştü Ayşen'e talip olur. Rüştü ile Ata Efendi ahbap olurlar. Ata Efendi terfi eder.
  Ancak elçi Sait Reşit ile bir ilişkisi olan Ayşen, elçi ile evlenerek yurtdışına gider. Ayşen bu ilişkiden mutlu değildir. Ayrıca Ayşen gidince evdeki ekonomik sorunlar tekrar baş göstermiştir. Rüştü ve Ata Efendi Ayşen'i eve döndürmek için uğraşır. Ayşen de geri dönmek istemektedir. Ayşen geri döner ve Rüştü ile evlenir.
   
  Son düzenleme: 5 Ekim 2013