Bulaşık Makinesinin Tarihçesi Kısaca

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Temmuz 2014 başlatılmıştır. 1. Bulaşık Makinesinin Tarihçesi Kısa Bilgi

  19. Yüzyılda ABD’li bayanların canını bulaşık yıkamak çok sıkmaya başlamıştı. Bulaşık yıkamanınkendi görevleri olmadığını düşünüyorlardı. Bu tür işlerle uğraşmak adına ek olarak toplumsal aktivitelere zaman ayırmak istiyorlardı. Bu sebeple tuttukları temizlikçiler onların adına bu görevleri adına getiriyorlardı. Çok sevdikleri yiyecek takımlarına hizmetçilerin çok çok özenmediklerinden şikayet ediyorlardı.

  Birçok bayan bulaşık makinası yapabilmek için farklı fikirler geliştirdi. Ancak ilk patent 1885′te Josephine G. Cochran taraınjdan alındı. Cochran yaratıcılık konusunda rakiplerinden bir adı öndeydi, bunun sebebi buharlı gemiyi icat ettiğini meydana devam eden John Fitch’in soyundan geliyor olmasıydı.
  Cochran her an ek olarak kudretli bir yaşayış tarzı düş etti. Bu yüzden adının ek olarak pratik hatırlanacak “Cochrane, Cockran” buna benzer biçimlerde yazdığı söylenmektedir. Bulaşık makinasını üretip patentini aldığı zaman ismi Josephine G. Cochran olarak tarihe geçti..
  Makinanın faaliyet sistemi çok basitti. Alt bölümde yeralan iki silindir ile pompalanan su ve sabun, makinanın içerisinde bulaşıkların dizildiği raflara pompalanıyordu. Ek Olarak bir bir sonra tekrar pompalanmak üzere emici silindirler bu suyu çekiyordu. Evlerde kullanılmak üzere üretilen makinalar, hemen hemen yan taraflarında yer alan kol yardımıyla çalıştırılıyor. Ek Olarak büyük ihtiyaç görülen işyerlerinde ise buhar gücünden faydalanılıyordu.
  Bir fuarda gazeteciler aracılığıyla makinalarının tanıtılması üstüne ek olarak çok tanındı. Makinanın pazarlamasınıda kendisinin yapan Cochran, pazarlamanın icat etmekten ek olarak pratik olmayan olduğunu ve şimdiki aklı olsa bu işe girişmeyeceğini ifade etti