Bülbülü Altın Kafese Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Kompozisyon Yazısı

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.


  1. Bülbülü Altın Kafese Koymuşlar Ah Vatanım Demiş Kompozisyon Örneği

    İnsan ne civarında bağımsız olursa olsun kendisinin vatanında olduğu civarında bağımsız ve sevinçli olamaz. İnsanın en kıymetli hazinesi kendisinin vatanıdır. Vatanı haricinde elde edeceği her şey vatanında elde edip yaşayacağında ek olarak kıymetli olmaz.Çünkü kendisinin vatanında doğmuş, büyümüş ve kendisinin vatanının insanı olmuştur.

    Kültürü, mutluluğu, hüzünleri ve sevgileri kendisinin vatanında tatmış ve kendisinin vatanında yaşamıştır.Bunun amaçlı kendisinin yurdundan uzak ne bir mutluluğu, ne bir hüznü benzer hissiyatları tattırmayacaktır. Kendisinin vatanın uzakta neyi elde ederse etsin neyi kazanırsa kazansın kendisinin vatanındaki buna benzer tatlı olmayacaktır ve kişiye kolay olmayan gelecektir.Tıpkı bülbülün asıl vatanı kalan yeşil tabiatı, kanat çırpacağı mavi gökleri özleyip istemesi ve altın kafesten kurtulmaya çalışması buna benzer birey da (hele bir de tutsaksa) bağımsız yaşayacağı vatanını isterse ve hasretini çeker.
    Her ne olursa olsun birey yanlızca kendisinin vatanında özgürdür. Tüm güzel imkanlar ve kolaylıklar insana sunulsa bile, kendisinin vatanında olmadıktan hemen sonra hiçbir manası ve önemi yoktur