Burkulma Sonucu Oluşan Yaralanmalar

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Burkulma, en fazla diz, ayak ve el bileği eklemlerinde görülmektedir. Duyarlılık, şişlik, morluk, ağrı, harekette kısıtlılık burkulmanın belirtileri arasındadır. Burkulma sonucu oluşan yaralanmalar üç şekilde değerlendirilir:

  1.Derece (hafif) burkulma : Bağ aşırı gerilmiştir. Boyu bir miktar uzar. Gerilme sonucu bağ içinde kanama olur. Eklemde hareket mevcuttur. Bağlarda güç kaybı yoktur. Ligamentler zayıf değildir.
  2. Derece (orta) burkulma : Bağın bazı lifleri yırtılmıştır. Ligament içinde kanama vardır. Belirli derecede fonksiyon kaybı görülür.
  3. Derece (ağır) burkulma : Bağlar tamamen kopmuştur. Fonksiyon kaybı vardır. Burkulma sonucu oluşan yaralanmalarda tedaviye hemen başlanmalıdır. Burkulan eklemin bulunduğu kol veya bacak hareket ettirilmeden dinlendirilir. Yükseğe kaldırılır. Morarma ve şişliği önlemek için soğuk uygulama yapılır.
  Soğuk uygulama, buz torbasına veya sağlam bir plastik torbaya buz parçaları konulup havluya sarıldıktan sonra burkulan kısma konularak yapılır. Morarma ve şişlik geçinceye kadar soğuk uygulamaya devam edilmelidir.
   
  Son düzenleme: 20 Şubat 2014