Bursa Yeşil Türbe ile ilgili bilgiler

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. bursa yeşil türbe hakkında bilgi

  Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. Mimarı Hacı İvaz Paşa’dır. Bursa’nın sembolü haline gelen yapı şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahiptir. I. Mehmet Çelebi sağlığında türbeyi yaptırmış, 40 gün sonra da vefat etmiştir. Türbede Çelebi Sultan Mehmet ile oğulları Şehzade Mustafa, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatuna ait olmak üzere toplam 8 sanduka bulunmaktadır.

  Dışardan bakıldığında tek katlı görünen türbe, sandukaların bulunduğu salon ve bunun altında yer alan beşik tonuzlu mezar odasıyla beraber iki katlıdır. Dış duvarlar turkuaz çinilerle kaplıdır. Türbenin içi, sandukalar, mihrab, duvarlar, cümle kapisi ile cephe kaplamaları da çiniden yapılmıştır. Kıbleye bakan mihrabı bir sanat eseridir. Buradaki çiniler İznik çiniciliğinin şaheser örnekleridir.

  Yeşil Türbe, Bursa’nın simgesi olmuş bir tarihi yapıdır.
  Sekizgen bir yapı olan türbede, Osmanlı Devleti’nin 5. hükümdarı Sultan Çelebi Mehmet‘in tamamen çini dekorasyona sahip sandukası ile oğulları (Mustafa, Mahmut,Yusuf), kızları (Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun), dadısı (Daya Hatun)’un sandukaları yer alır. Türbenin altında gizli bir kapıdan girilen mezar dairesi vardır.
  Yeşil Türbe, adını dış cephesinin yeşile bakan çinilerle kaplı oluşundan alır. Dış duvarlarda pencere üstlerindeki kemerlerin içinde Kuran’dan ayetler çinilerle bezenmiştir. Türbenin içi de çinilerle süslenmiştir.
  Türbenin mimarı, Yeşil Medrese ve Yeşil Cami’nin de mimarı olan Hacı İvaz Paşa‘dır.
  Bir sanat şaheseri olan kapısını Tebrizli Ahmed oğlu Ali ceviz ağacından oyarak yapmıştır.
  Çinili mihrabı Osmanlı çini sanatının bayşapıtı sayılır. Türbenin nakkaşları Ali bin İlyas Ali ile Mehmed el Mecnun’dur
  Türbe kendin doğusunda,adını verdiği Yeşil semtinde, Yeşil Cami’nin karşısındaki tepe üzerindedir.
  1421 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.
  1855 depreminde zarar görmüş, 1864′te horasanla sıvanarak bugünkü durumuna getirilmiştir.