Burun Tıkanıklığı Nedir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Burun Tıkanıklı Ve Doğal Çözüm Yolları

  Balgam Sökmek Ve Balgam Sökücü İlaç

  Burun tıkanıklığının bir çok sebepleri vardır. Bunların başında soğuk algınlığı, alerjik, virüslere bağlı hastalıklardan kaynaklanan tıkanıklıklardır. Bunların dışında bir yapısal bozukluklar ve burun içinde kemik yada et parçası bulunmasından kaynaklanan tıkanıklıklar vardırki bunların tedavisi cerrahi müdaheleyi gerektirmektedir. Biz bu konumuzda daha çok soğuk algınlığına bağlı burun sıvısından kaynaklanan tıkanıklardan bahsedeceğiz.

  Hastalıklardan kaynaklanan burun mukozasının solunum yollarını kapatması ile gece ve gündüz çok zorluk çekiyoruz. Konuşmakta zorlandığımız gibi rahat nefes alamadığımız için baş ağrısınada sebep olmaktadır. Her yıl ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebiliriz. Bu gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha azdır. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el ve burun yoluyla bulaşırlar. Virüs bir kere buruna yerleşince vücutta bulunan histamin adında bir kimyasal maddenin salgılanmasına neden olmaktadır. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarında belirgin bir artış gözlenir. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu şikayetlerin azaltılması için kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı zaman içinde kendi kendine geçer.

  Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. Doktor kontrolü olmadan antibiyotik tedavi başka hastalıklara sebep olacaktır. Çünkü Vücudumuz bu mukoza (balgam) yolu ile virüsleri dışarı atmaktadır. Balgamı hemen kurutmaya çalışmak yanlış bir yöntemdir. Belirli ölçüde vücudun hastalığı dışarı atması gerekmektedir. Balgam ile burun akıntısı bunun en doğal yöntemidir.

  Burun akıntısını hekim kontrolünde gidermek için alerjik rinitli hastanın burun mukozasında ve burun etlerinde küçültme yapan sprey veya hap kullanımı gerekebilir. Alerjik nezlede burnu açmak amacı ile kullanılan dekonjestan spreyler çok etkilidir. Ancak uzun süreli kullanılmasında bağımlılık yapabilir. Doğal yöntemler ile burun açmak isteyenler ise keten tohumu kullanabilirler. Bir çay kaşığı keten tohumunu bir bardak suda kaynattıktan sonra süzerek içebiliriz. Ayrıca zencefil pekmez veya tatlandırıcı olarak bal ile zencefil macun kıvamında karıştırıldıktan sonra yatmadan bir tatlı kaşığı alınabilri. Bazen zencefil yerine karabiberde kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.
  ywx webokur.net​

  [​IMG]