Büyüme ve gelişmeyi etkileyen etmenler nelerdir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.


 1. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen etmenleri araştırın

  Canlının hücre sayısının ve boyutlarının artmasına, büyüme adı verilir. Gelişme ise canlının büyümesi ile birlikte yeteneklerinin artmasına verilen addır. Büyüme ve gelişme, döllenmeden fiziksel olgunluğa ulaşıncaya kadar genetik ve hormonal faktörler ile beslenme ve fiziki çevrenin etkisi altında kalır.

  Genetik:

  Çocuğun bazı özelliklerinin belirlenmesinde anne ve babadan geçen genler etkilidir. Çocuğun büyümesi, boyunun ne kadar uzayacağı, kemik yapısı, ergenlik yönünden olgunlaşma süresi ana ve babadan geçen genler tarafından belirlenir. Örneğin bireyin saçının rengini, düz ya da kıvırcık olacağını anne ve babasından aldığı genler belirler.

  Hormonal:

  İç salgı bezlerin tarafından salgılanan ve kan dolaşımıyla doku ve organlara taşınıp buraları etkileyen maddeler hormon olarak adlandırılır. Büyümeye etki eden en önemli hormon somatotropin (STH) denilen büyüme hormonudur. Bu hormon kemik ve kasların büyümesini sağlar. Eksik salgılanmasında cücelik, çok salgılanmasında devlik meydana gelir. Yine tiroit bezi tarafından salgılanan tiroksin hormonu metabolizma hızını artırır, büyümeyi etkiler. Ergenlik çağında üreme organlarından salgılanan östrojen ve androjen hormonları da büyüme ve gelişmede etkili olur.

  Beslenme:

  Her canlının büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan besin farklıdır. Beslenme vücudun büyüme ve gelişmesi, sağlıklı, üretken olabilmesi amacıyla gerekli enerjinin sağlanması, hücrelerin oluşabilmesi için uygun maddelerin yeterli miktarlarda alınması demektir.

  Beslenme, büyüme sürecinin her evresinde büyümeyi etkiler. Bu etki büyüme sürecinin hızlandığı dönemlerde büyük önem kazanır. Çocuk sağlığı ve gelişimi üzerinde yapılan çalışmalar protein alımı ile büyüme arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Proteinli besinler kemiklerin uzaması ve iskeletin gelişmesi yönünden çok önemlidir. Sağlıklı büyüyüp gelişebilmek için proteinli besinlerle birlikte diğer besinlerin de yeterli ve dengeli alınması gerekir.

  Fiziki Çevre:

  Büyüme ve gelişme anne karnında başlar. Doku ve organlar bebek anne karnındayken gelişir. Gebelik süresince ortaya çıkan pek çok etken, hem anne karnında hem de daha sonraki büyüme ve gelişme dönemlerinde bebekleri doğrudan etkiler. Annenin böbrek, kalp hastalığı gibi sistemik bir hastalığının ya da ruhsal sorunlarının olması, ateşli bir hastalık geçirmesi, gebelik süresince aşırı yorulması gibi durumlar bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Gebelik döneminde büyüme ve gelişmenin normal devam etmesi, annenin içki ve sigara kullanmak, gelişigüzel ilaç almak, röntgen filmi çektirmek gibi olumsuz davranışlardan da kaçınmasını gerektirir.

  Doğum sonrası büyüme ve gelişmenin sağlıklı olabilmesi için iyi beslenme yanında iyi çevre faktörleri de önem kazanır. Bireyin bulunduğu ortamın havası, suyu, bitki örtüsü, yaşam koşulları büyüme ve gelişmeyi etkiler. Örneğin kötü çevre koşulları bulaşıcı hastalıklara neden olarak büyüme ve gelişmeyi engeller. Spor ve egzersiz yapmak kas ve kemik gelişimini uyarır. Uyku ve dinlenme de büyüme ve gelişme için önem taşır. Çünkü büyüme hormonu uyurken daha fazla salgılanır.

  Alıntıdır