Buzdolabının Tarihçesi Kısaca

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 25 Temmuz 2014 başlatılmıştır.


  1. Buzdolabının İcadı hakkında bilgi

    Özel bir metodla çalışan , gıda maddeleri ve içecekleri soğuk bir ortamda tutarak uzun günler boyunca korumaya yarayan elektrikli soğutuculara buzdolabı ismi verilmektedir . Besinleri soğukta tutmanın , bunların bozulmalarını yavaşlattığı asırlardır bilinmekte olan bir gerçektir . Asırlar süresince besinleri muhafaza etmek amaçlı toprak altına gömme ya da kurutma buna benzer yöntemler denenmiştir . Kışın dağlarda , çukurlarda kar biriktirmek , bir sonra bunu evlerinde soğutucu olarak kullanmak devri , çağdaş soğutucular ya da bugünkü adıyla buzdolaplarıyla kapanmıştır .

    İlk elektrikli buzdolabı , Karl Linde tarafından 1877′ de geliştirildi . Besinlerin bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için gerekli olan , ortamın soğuk olması koşulu , ilk kez Karl Linde açısından yapay olarak sağlanmıştı . Linde’ nin bu durumu sağlamak için, yemek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether isimli son derece patlayıcı olan bir gaz pompalıyordu . Bu yüzdende o ilken sistem pek yaygınlaşmadı . Günümüzde kullanılan Freon gazı kullanılan ilk buzdolabını ise Balzer Von Platen ve Carl Munters beraber tasarlamıştır .
    Günümüzde soğutma tertibatı olan kamyonlar , vagonlar , gemiler , uçaklar , besinleri uzak mesafelere ilk günkü hali gibi taze olarak ulaştırabilmektedir . Besin işleme fabrikalarında dev soğutucular kullanılmaktadır .
    Buzdolabı yardımıyla yanlızca besinleri soğuk tutmak değil ayrıca buz da üretilmektedir . Kısaca , Buzdolabı hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur