Buzulların erimesi için neler yapılmalı

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Azra tarafından 31 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


 1. Buzulların erimesini önlemek için neler yapmalıyız
  Yıllardır kutuplarda yer alan buzulların eridiği ve küresel ısınma nedeniyle doğanın dengesinin bozulduğundan söz edilmektedir. Dolaylı ya da doğrudan insan etkisi ile zarar görmeye başlayan atmosfer, küresel ısınma etkisinde buzulların hızla erimesine ve bu alanda yaşayan canlıların neslinin tükenmesine neden olmaktadır.

  Kutuplarda artan erime nedeniyle doğal afetlerde de gözle görülen bir oranda artış olduğu belirtiliyor. Özellikle küresel ısınma etkisinde sel, kuraklık ve aşırı yağışlar, doğal afetlerin hızla insan ve diğer canlı yaşamını tehdit etmesine neden oluyor. Küresel ısınma, buharlaşma ve denizlerde olan su miktarının artması olarak tanımlanabilecek bu durum yakın bir gelecekte çok daha ciddi sorunların açığa çıkmasına neden olacaktır.

  Buzulların Erimemesi İçin Ne Yapılmalı?

  Atmosfere karışan sera gazı oranı en aza indirilmeli, olabildiğince yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek petrol kullanımı azaltılmalıdır. Evlerde hem ısınma hem de diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla kömür ve odun gibi kaynaklar yerine daha doğal yöntemler tercih edilmelidir.

  Ayrıca doğaya salınan kimyasal madde oranı en aza indirilmeli, ozon tabakası üzerinde etkili olan her türlü faaliyet sona erdirilmelidir.Ormanların korunması ve doğa dostu sanayileşme ise en önemli adımlar olarak öne çıkmaktadır.