Çağdaş insan çevresindeki kişilere rahatsızlık vermemek için günlük yaşamında nasıl davranmalıdır

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ceren tarafından 19 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Çağdaş insan çevresindeki kişilere rahatsızlık vermemek için günlük yaşamında nasıl davranmalıdır


  Çağdaş insan, çağın gerekliliklerine uyan ve insanlara saygı gösteren bir insandır. Yaşadığı toplumda yalnız olmadığını, diğer insanlarla beraber karşılıklı saygı içerisinde yaşamayı bilir ve toplum kurallarına uymaya gayret gösterir.

  Çağdaş bir insan, yaşamını sürdürürken, diğer insanları rahatsız etmemeye özen gösterir. Toplum içerisinde yüksek sesle konuşmaz. Arabasıyla seyir halindeyken gereksiz yere kornaya basmamaya özen gösterir. Evinde, komşularını rahatsız edecek şekilde televizyon ya da müziğin sesini açmaz. Evi için, ses çıkaracak tamiratları, komşularına haber verdikten sonra yapar. Gece geç saatlerde elektrik süpürgesigibi ses çıkaran aletleri kullanmaz.

  Bunların yanı sıra çağdaş insan, her zaman nazik, görgü kurallarına dikkat eden terbiyeli bir insan olmalıdır. Ahlak kurallarına aykırı davranışlardan kaçınmalıdır. Toplum içinde sigara içmemeli, yerlere çöp atmamalı, kamu mallarına zarar vermemelidir.

  Bir insan, toplum içerisinde yaşadığını ve herkesin eşit haklara sahip olduğunu unutmamalıdır. Huzurlu ve sağlıklı bir toplum için kimse kimseyi rahatsız etmemelidir.


  Çağdaş insan, Günümüzde bir çok şeyin farkındalığındadır. Çağdaş insan modeli kesinlikle empati kurmayı yani kendini diğer insanların yerine koyarak, onların bakış açılarını olumlu yönde analiz ederek düşünebilmeli ve karşısındaki insana zarar vermeyecek rahatsız etmeyecek olumlu davranışlar göstermelidir.

  Toplumda uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallara çağdaş insan olmanın gereği uymalıyız. örneğin: (okula ve işe tam saatinde gitmek gibi) bu kurallara uyduğumuz sürece toplumda kabul gören cağdaş insanlar olarak yer edinebiliriz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Kasım 2015