Cahit Zarifoğlu Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Cahit Zarifoğlu aslen Maraş'lı olmakla birlikte 1940 yılında Ankara'da doğdu. İlkokulu Siverek'te, liseyi ise Maraş'ta ve Ankara'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakiltesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.

  Edebiyatı çok seven Cahit Zarifoğlu'nun zarif kelimeleri ilk olarak lise yıllarında kağıda düştü. Maraş gazetesinde şiir ve hikayeleri yayınlandı. Avrupa'yı dolaştı ve uzun yıllar çeviriyle geçimini sağladı. Değişik dönemlerde öğretmen vekilliği ve Almanca öğretmenliği yaptı. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve TRT'de çevirmen olarak çalıştı ve radyo oyunları yazdı.

  Zaman gazetesi ve Mavera Dergisi'nde ''Okuyucularla'' isimli bir sohbet köşesi vardı. Bu köşe okuyucu için ders niteliğindeydi. Geniş bilgi dağarcığı ve Türkçe'yi güzel kullanımıyla kısa sürede edebiyat alanında ismi zikredilmeye başlandı. Diriliş ve Edebiyat dergisinde de yazıları yayınlandı. 1984'te Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü'nü almaya hak kazandı.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/cahit-zarifoglu-kimdir-53496.jpg]cahit-zarifoglu-kimdir-53496[/IMGALT]
  Mavera Dergisi ve Akabe Yayınlarının kurucuları arasında yer alan zarif şairimiz Cahit Zarifoğlu 7 Haziran 1987'de vefat etti.