Çalıkuşu Kitap Özeti Uzun

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 19 Eylül 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    1922'de Reşat Nuri Güntekin'in kaleme aldığı Çalıkuşu adlı kitabı yazarın en önemli eserlerinden biridir. Çalıkuşu Kitabı son kısmı hariç baş karakterden Feride'nin günlüğü biçiminde uzun yazılmıştır.Çalıkuşu kitabının özeti:


    Feride küçücük yaşında öksüz kalınca teyzesinin yanına yerleşir. Teyzesi de onu yatılı bir Fransız okuluna yazdırır. Feride tatillerini teyzesinin yanında Erenköy'deki köşkte geçirir. Okulda çok yaramaz bir çocuk olduğundan dolayı arkadaşları tarafından Çalıkuşu lakabını alır. Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran birbirlerini severler ve evlenmeye karar verirler. Ancak düğün günü tanımadığı bir kişi Kamuran'ın başka bir kadınla ilişkisinin olduğunu anlatan bir mektup gönderir. Bunun üzerine Feride düğünü bırakıp kaçar. Önce Bursa'da, sonra Çanakkale ve Kuşadası'nda öğretmenlik yapar.Güzelliğinden dolayı gittiği her yerde ona aşık olan kişiler tarafından rahatsız edildiği için, Feride durmadan yer değiştirir. Son gittiği yerde kendisini koruyan yaşlı bir adam olan Hayrullah Bey ile evlense de bu evlilik Feride'yi korumak için yapılmış sözde bir evliliktir.
    Feride'nin anılarını yazdığı defter Hayrullah Beyin eline geçer. Hayrullar Bey bu defteri bir zarfa koyar ve öldüğü zaman Kamuran'a verilmesini vasiyet eder. Hayrullah Bey öldükten sonra Feride İstanbul'a döner ve zarfı Kamuran'a verir. İki genç yaptıkları hatayı anlayarak sonunda evlenirler.