Camiye neden gidilir

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Demir tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Camiye niçin gidilir

  Müslümanların hep birlikte namaz kılmak ve ibadet etmek için toplandıkları yer anlamına da gelen Cami, Kur’an’da ve hadislerde mescit olarak geçer. Cami sözcüğü Osmanlıca’dan gelmektedir. Bu nedenle Türkiye dışındaki İslâm ülkelerinde cami yerine mescit sözcüğü kullanılmaktadır. Osmanlılardaysa mescit, namaz kılınmayan minbersiz ibadet yapılar için kullanılır.

  Bir kentteki ana ibadet yapısına ulucami, sultanlar tarafından yapılanaysa selâtin camisi denmektedir. Ermiş olduklarına inanılan kişilerin mezarı üzerinde ya da çevresinde kurulan ziyaret yerine meşhet adı verilir. Arap ülkelerinde insanların topluca namaz kıldıkları yere musalla denir.

  Toplumu bir araya getiren anlamına da gelen “Cami” terimi, herhangi bir ayırıma tabi tutulmadan bütün müminlerin bir araya geldikleri, gönülden kaynaştıkları, omuz omuza birleştikleri, Yüce Allah’ın manevi huzurunda dua ve ibadetlerini yaptıkları kutsal mekanlardır.

  Camilerde zengin-fakir, ast-üst ve ırk ayrımı gözetmeksizin, müminler birlik ve beraberlik içerisinde Allah’ın rızasını kazanmak için dua ve niyazda bulunurlar.

  Camilerin sadece ibadet yapılan bir mekan olarak düşünülmesi doğru değildir. Zira camiler, din eğitiminin temelini teşkil eden iman, ibadet, ahlak yönünden insan ruhunun işlendiği ve hatta halk eğitiminin en geniş bir şekilde yapıldığı yerlerin başında gelmektedir.

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Türkiye Diyanet Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen Camiler Haftası‘nda, Türkiye’nin her tarafında müftülükler tarafından çeşitli konferanslar, kutlamalar, paneller, yarışmalar ve seminerler düzenlenmektedir. Bütün bu faaliyetler vatandaşlarımızın katkılarıyla, camilerimizin önemi için yapılmaktadır.