Çanakkale Savaşı Hangi Şartlarda Kazanıldı

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı

  1914 yılında I. dünya savaşının filizlenmesiyle birlikte itilaf devletlerinin türkiye üzerinde emmellerine salip olmak için fırsat dogmuştu. Bu inaçla ingiltere ve fransa bozcada dan bozağaza dogru yakşalmaya başladılar.Buradan siperlerimiz olan seddülbahir ve erturula dogru yogun top ateşleri yaparak siperlerimizi bombalamaya başladılar. Yogun top ateşi sonrası cephanemize isbet eden top mermisi 11 tonluk barutu havaya ucurarak bir cok askerimizin şehit düşmesine sebeb olmustur.İngiliz donanma komutanı amiral carden bir cok yoldan deniz altılarla bogazı gecmeye kalksalarda basarılı olmamamıştır.
  24 kasım 1914 günü fransız deniz altısı bogazlara gömüldü bu bir sonun başlangıcı olarak ceryan etti. Bu deniz altının battıgını gören siperleriz büyük bir şevkle fransız donanmasını yogun top ateşine tuttular.2 aralık günü fransız deniz altısı derin engelleri gecerek bogazı gectı ve mesudiye zırlımızı batırdı on tane subay ve 24 tane er sehit düştü. 19 subat sabahı düşman askerleri yogun bir bombardımana gecti türk siperleri buna akşam karşılık vererek düşman askerlerini bozguna ugrattı.
  İtilaf devletlerinin gemileri istedigi gibi ilerlemiyor ve istedigi sonuca ulasamıyorlardı. Bunun sonucunda amiral carden görevden alınarak yerine amiral robeck getirildi. 18mart günü lonraya İstanbulu ele gecirecegini bildirdi.
  17/18 mart günü Müstahkem mevki komutanı Albay Cevat cobanlı bogaza mayın döşenmesi emrini verdi. Aldigi emir üzerine Binbaşı nazmi bey nusret mayın gemisi ile bogaza mayın hattı döşedi. Yaklaşık 400 civarı mayın dösenmiştir.
  18 mart 1915 sabahı o dönemin en büyük savaş gemisi olan ingiliz ve fransız donanmaları bogaza dogru harekete geçmişlerdi.İkinci grupta İngiliz Kalyon Kaptanı komutasında Ocean, İrresistible, Wengeance Majestic gibi savaş gemileri yer almıştı. Üçüncü filo ise Prince, Bouvet, Suffren gibi Fransız savaş gemilerinden oluşuyordu.
  İngiliz ve fransız birlikleri zayıf olan türk siperlerini kolayca gececekleri düşünüyorlardı. Bunun sonucu olarakda 18 mart günü yogun bir top atısına başladılar.Rumeli mecidiyesini hedef alarak top atışına başladılar.Bizim siperlerimizde bu yogun bambardımana karşılıksız durmayarak aynı anda bormbardımalara başladılar ve bu şekilde 1 saat kadar devam etti.
  Bombardıman bitmişti ardından fransız gemileri geri çekilerek yerini ingiliz gemileri almıştı. Bouvet ve Suffren gemileri nusret mayın gemisinin döşedigi mayına carparak manavra kabiliyetini kaybedepmişti bu sırada keskin nişancılarımız Bouvet ve Suffren hedef alarak bogazın derin sularına gömmüşleridi.
  Çanakkale Geçilmez kitabının yazarı Alan Moorehead olayı şöyle anlatıyor:
  “Saat 13.45′de Suffren’in az gerisindeki Bouvet müthiş bir patla mayla sarsıldı. Güverteden göğe kesif bir duman yükseldi. Gittikçe hızlanarak yana yattı, devrilip gözden kayboldu. Olayı görenlerden birinin ifadesine göre; Bir tabak, suda nasıl kayıp giderse o da öylece kayıp gitti.”
  Bogazdaki mayın tehlikesini fark eden fransız ve ingiliz gemileri geri cekilerek yerine mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını devreye soktular bunu fark eden türk birlikleri yogun bir top ateşi sonucu mayın tarayıcı gemilerine izin vermeyerek geri cekilmeye zorladılar. İngiliz ve fransızlar Çanakkale bogazını geçemeyeceklerini anladılar.
  İtilaf devletleri Çanakkale bogazını geçemeyecegini anladılar ve yerini karadan cıkartma yapmayı planladılar. Deniz savaşı artık bitmiş yerini kara savaşına bırakmıstı Çanakkaleyi bu şekilde gecmeyi planladılar.Mustafa Kemal Kabatepe ve Seddülbahir’den, Alman komutan Von Sanders ise Bolayır ve Anadolu yakasından çıkarma yapılabileceği görüşündeydi. Alman komutanı Von Sanders’in görüşü ağır bastı, ve askerler o yöreye yerleştirildi.
  25 nisan 1915 tarihinde kara çıkartması yapan itilaf devletleri Mustafa Kemalin düşüngü gibi Kocaçimen’de Conkbayırdan olmuştu. Yogun catışma sonunda cephanesi biten askerler geri kaçmaya başladilar. Bunu gören Mustafa Kemal;
  Süngü tak emrini verdi. Daha sonra ;
  “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir” dedi. Tarihin en büyük süngü savaşı bu şekilde başladi.Siperler arası 8 m den azdı. siperden cıkan her asker bir adım atmadan şehir oluyorlardı ve yerini başka askerler alıyordu.Düşman dalgalar halinde Conkbayır’a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı’nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal’in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.
  Kısa zamanda türk ordusu Mustafa Kemalin önderliginde conkbayırında büyük zaferlere sahip oldu.Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı. Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar’dır. 19 – 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8 – 9 Ocak’ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.