Çanakkale Savaşı İle İlgili Kısaca Bilgiler

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 14 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Çanakkale Savaşı İle İlgili Kısaca Yazı

  Çanakkale Cephesi Osmanlı Devleti’nin I . Dünya Savaşı’nda en oldukça başarılı olduğu cephedir . Dünya tarihinin en kanlı savaşları bu cephede yaşanmıştır .
  İngiltere ve Fransa , savaşta birlikte hareket ettikleri Rusya’yla birleşerek savaşın seyrini kendi lehlerine çevirmek istiyordu . Rus ekonomisi artık savaşın yükünü kaldıramaz hale gelmişti . İtilaf Devletleri Osmanlı Devletini savaşta saf dışı bırakmak , Rus Ordusu’ na yardım için gereken askeri destek ve malzemeyi en çabuk bir biçimde ulaştırmak , Kafkasya Cephesinde iyice zorda kalan Rusya’yı rahatlatmak ve Türk Ordusu’nun geriye çekilmek zorunda bırakılmasını sağlamak amaçlı Çanakkale Boğazı’na harekat düzenlediler .


  İngiliz ve Fransız savaş gemilerinin Çanakkale Boğazı’ndan geçişlerine 18 Mart 1915′te başarıyla karşı konuldu .
  İtilaf Devletleri donanması gösterişli kayıplar verince , Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarıp kara muhaberelerini başlattılar .
  25 Nisan 1915′te Arıburnu’na çıkan düşman birliklerini , Mustafa Kemal komutasındaki takım Conk bayırı’nda durdurdu . Bu başarı sonrasında, Mustafa Kemal albaylığa yükseltildi .
  General Harrington komutasındaki İngiliz birlikleri 6 – 7 Ağustos 1915′te yeniden taarruz etti . Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal , 9 – 10 Ağustos 1915′te 1 . Anafartalar Zaferi’ni kazandı . Bu zaferi , 17 Ağustosta Kireçtepe , 21 Ağustos’ta iki . Anafartalar zaferleri takip etti . Çanakkale Savaşı’na dahil olan Türk Ordusu’ndan , çoğu eğitim çağında 253 . 000 subay , er ve erbaş şehit oldu . Çanakkale Cehpesinin geçilemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransızlar da , arkalarında Türkler civarında zarar bıraktılar . 19/20 Aralık 1915 te Anafartalar ve Arıburnu’ndan , 8 – 9 Ocak 1916′da Seddülbahir’den kesinlikle olarak çekildiler .