Çanakkale Savaşı Mektupları

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çanakkale Savaşı Mektup örnekleri

  Şehit Mektubu -1

  Mektubun Konusu: Çamaşır Falan İstemem
  Yazıldığı Tarih: 04.04.1915
  Şehadet Tarihi: 06.04.1915

  “Dört asker doğurmakla övünen şanlı Türk annesine”

  Hasan Etem, yeni aldığı mektuptan duyduğu sevinci, çevresindeki tabiat güzelliklerini, silah arkadaşlarını anlattığı mektubunu şu satırlarla bitiriyordu:

  … Ey benim Rabbim! Şu kahramanların bütün dilekleri ismi celalini İngilizlere ve Fransızlara tanıtmaktır.

  … Huzurunda titreyerek sana dua eden biz askerin süngülerini keskin et. Düşmanlarını zaten kahrettin ya bütün, bütün mahvet.

  … Anneciğim, Oğlun Halit de benim gibi güzel yerlerdedir…

  Çamaşır falan istemem. Paralarım duruyor. Allah Razı Olsun.

  Oğlun Hasan Etem

  Hasan Etem iki gün sonra şehit oldu. Kardeşi Halit Zığındere Muharebelerinde yaralandı ve gazi olarak baba ocağına döndü.

  Hasan Etem şehit olduğunda 16 yaşında olan kardeşi Hilmi ile 10 yaşında olan kardeşi Şevlut, ağabeylerinin arzu ettiği gibi sonradan Çanakkale’yi gördüler, ondan bir iz aradılar. Orada her iz Hasan Etem’e aitti.

  Kaynak: Erhan Metin, Sözün Bitiği Yer Çanakkale, Mart 2008, s. 72


  VASİYETİMDİR


  Canım Anneciğim,


  Herşeyimi ama herşeyimi sana borçluyum, hep sana hizmet etmeyi, yanımda kalmanı, sana hürmet etmeyi, güzel kokunu koklamayı arzuladım. Çok az kısmet oldu. Bu dünyada sana doyamadım. Anneciğim dünyayı sevemedim, tad da alamadım. Allah'ın emir ve rızasına aykırı herşey beni rahatsız etti. El hasıl dünya bana küstü bende ona.


  Bilmiyorum ama zannediyorum senin dualarının bereketiyle ömrüm uzun olur. Eğer sen veya ben önce gidersek önce giden kucağını açıp beklesin. Elbette kavuşacağız. Saçından bende bir tutam var, onu yanımda taşıyorum. Ölürsem Allah'ın izniyle bu kahramanca olacaktır. Saçının telleri yanımda kalsın, sakın ağlama. Bilki göğsümde kur'an var.


  Dudaklarım da, son olarak Allah'ı zikretdi. Gönlün müsterih olsun. İbadetlerimi zikirlerimi hep bağışladım, elimde birşey kalmadı Rabbimin huzuruna bomboş gidiyo- rum. Onun gufranının kuşatacağını umuyorum.


  Sana başka ne yazayım evvel gidene selam olsun.


  Oğlun Bedir