Çanakkale Savaşı Nasıl Oldu Özet‎

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Çanakkale Savaşı 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Birinci Dünya Savaşı sırasında hem deniz hem de karada yapılan muharebedir. Bu çetin savaş İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında oldu. İtilaf Devletleri, o dönemde Osmanlı Devleti'nin başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek istiyorlardı. Aynı zamanda Rusya ile güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmayı amaç edinmişler ve Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmayı hedef alarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.

  Çanakkale savaşında Mustafa Kemal, Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşman askerlerini mağlup ederek önemli başarılar elde etmiştir. Bu savaşın ne pahasına olursa olsun kaybedilmemesi gerektiğine işaret etmiş ve şu ölümsüz sözü söylemiştir:
  ''Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum”

  Bu söz Türk askerlerine güç kaynağı olmuş ve gelen saldırılara karşı savunma artmıştır. Saldırıla sonrası İtilaf Devletleri geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan her iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

  Bu savaş planında Türk'ün kahramanlığı ve savaş azmi hesaba katılmadığı için düşmanın planları tutmadı.18 Mart 1915 Günü Savaşı Çanakkale'de ufukları umut ve zafer neşesi kaplayan bir gün doğdu.