Çanakkale savaşı Ne Zaman Oldu

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Çanakkale savaşı Ne Zaman Hangi Tarihlerde Oldu

  Osmanlı İmparatorluğu o dönemlerde en geniş sınırlara sahip olan, her çeşit milleti ve inanışı içinde barındıran ve yaklaşık 600 yıl süren saltanatını 20. Yüzyılın başında kaybediyordu. Dışta ve içte yaşadığı mücadeleler Osmanlı Devletini çökertiyor, topraklarını ve gücünü dağıtıyordu. En son Trablusgarp ve Balkan Savaşları ile ardarda yenilgiler alan Osmanlı Devleti, Doğu Trakya dışında Avrupa’daki bütün topraklarını kaybetmiş, saygınlığını ve gücünü yitirmişti. Artık Osmanlı Devleti’nin çökmesi bekleniyor ve diğer ülkelerce paylaşım planları hazırlanıyordu.
  Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından Osmanlı Devleti önce İtilaf Devletleri ile birlikte olmaya niyetlendi ancak, Rusya’nın bu duruma karşı çıkması Osmanlı’yı Almanya’ya doğru yönlendirdi.

  2 Ağustos 1914 tarihinde yapılan gizli bir antlaşma ile Alman-Türk ittifakı kesinleşti ve Osmanlı Devleti o tarihten itibaren güvenliği açısından seferberlik ve silahlı tarafsızlık ilan etti.10 Ağustos 1914’te İngiliz donanmasından kaçan GOEBEN ile BRESLAU adlı Alman savaş gemilerinin boğazlardan geçmesine izin verdi ardından boğazları bütün yabancı gemilere kapatı.

  Osmanlı Devleti'nin sınırları içerisinde bulunan boğazlar, konumları nedeniyle özellikle Avrupa için çok büyük bir önem taşıyordu. Çağlar boyunca uğurlarında nice savaşlar verilen boğazlar stratejik, ekonomik ve kültürel açıdan değeri biçilmezdi.
  Boğazları kazanmak demek, İstanbul’u ele geçirip Osmanlı ve tüm Avrupa üzerinde bir yıkıma sebep olmak demekti. Tarafsız kalan bir çok ülke bu başarıya kayıtsız kalamayacak ve İtilaf Devletleri’ne katıldıklarını açıklayacaklardı.

  Boğazlardan geçilebilirse, kazanılacak olan başarı bütün Müslüman sömürgeleri sindirecek, güneyde sömürge devletlerini rahatsız eden hiçbir şey yaşanmayacaktı. İşte bu düşünce ile İngiltere 28 Ocak 1915’te Osmanlı’ya savaş kararı aldı ve bu karara Fransa da katıldı.Böylece çanakkale savaşları başlamış oldu.
  Çanakkale savaşı mücadelelerin en büyüklerinden biridir.
  Çanakkale Savaşları 1915 - 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebesidir.

  Kaynak: canakkale.gen.tr