Çanakkale Savaşında Bulut Olayı

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çanakkale Savaşındaki Bulut Olayı Nedir

  10 Ağustos 1915 Çanakkale Boğazı sanki bir Cehennemdi.Parçalanmış cesetler , kan kokusu ve yanan vücutlar, siperler sanki bir fırın gibi.
  İngiliz askeri , tarihin en büyük yenilgilerinden birine adım adım yaklaşıyor. İngilizlerin komutanı Sir İan Hamilton korkunç bir yenilgiye uğrayacaklarını anlamış ve savaşı kazanmanın tek şansını taze güçlerle birlikte yapılacak büyük bir saldırıda görmüştür.

  Sir Hamilton , Tekketepe ve Kavaktepe'ye gece karanlığında ani bir saldırı yapmayı planlamıştı. Bu saldırı için 12 Ağustos gecesi 54. Tümen ilerlemeye başladı . Bu tümenin içinde Norfolkluların alayı da bulunuyordu. Tepelerin yamacına kadar ilerleyecek ve gün ışığı ile birlikte saldırıya geçeceklerdi. Fakat gece yürüyüşü başarısızlıkla sonuçlandı.Norfolk kraliyet alayının olaya müdahale etmemesi durumunda ingilizler,kaçacak vakit dahi bulamayabilirdi.Bu sebeple tam teçhizatlı ve üstün donanımlı silahlara sahip Norfolk alayına ''taaruz'' emri verildi.Norfolk alayı 2760 tam teçhizatlı askerden,ağır makinalı tüfeklerden ve 20 adet tanktan oluşuyordu.Bu birliğin hastalık ve susuzlukla boğuşan Türk birliklerinin üzerine gitmesi durumunda,Türk birliklerinin savaşı kaybetmesine ve önemli bir cephede yenilmelerine kesin gözü ile bakılıyordu.Norfolk alayı sabahın ilk ışıklarında taaruza başladı.  Taaruza tam olarak geçebilmeleri için ileride gözüken büyük tepeyi aşmaları gerekiyordu.Bunun için yürüyüşe geçtiler.Sıcak bir yaz günü olduğundan gökyüzü tamamen bulutsuz ve hava güneşliydi.Tepeye doğru yürüyen Norfolk alayı sabaha kaşı 04:00'de başlayan yürüyüşü ancak sabah 09:00'da tamamlayabilmişti.Tepeye vardıklarında onların üzerine doğru çok parlak,ışığı yansıtan dev bir sis bulutu geldi.Geride duran Yeni Zelandı askerler ve tepenin karşı yönünde kalan Türk mevzileri bu olayı şaşkınla izliyorlardı.Onlar bu bulutu bir yağmur yada hortum bulutu sanıyorlardı ancak güneşli ve açık bir havada alçaktan uçan bu parlak bulutu epey garipsemişlerdi..

  Birkaç dakika sonra bu dev bulut,Norfolk kraliyet alayını, içinde bulunan 2760 ingiliz askeri,tanklar ve ağır silahlarla beraber elektirik süpürgesi gibi yukarı çekti.Türk askerleri ve Yeni Zelandalılar,birbirine ateş etmeyi bırakmış şaşkınlıkla bu tuhaf olayı izliyorlardı.Türk askerlerinin bir kısmı namaz kılıyor bir kısmı ise bildiği duaları okuyarak bu dev buluttan korunmaya çalışıyorlardı.Yeni Zelandalılar içinde ise İncil'den pasajlar okuyan eski rahipler dolaşıyorlardı.İngiliz askerleri çığlık çığlığa bağırıyorlar ancak kimsenin elinden herhangi bir yardım gelmiyordu.

  Bu dev bulut ne var ne yoksa dev bir elektirik süpürgesi gibi herşeyi vakumlamış ve yükünü alan bir uçak gibi yavaş yavaş bölgeden uzaklaşarak,şaşkın bakışlar arasından gözlerden kaybolmuştu.Bu olaydan sonra Yeni Zelandalılar ve Türkler,komutanın karargahına koşmuşlar ve bu tuhaf durumu anlatmışlardır.İki tarafta dev bulutun askerleri yuttuğu,tepeye çıkmışlar,ardından o sahada tüm köyleri taramışlar ancak Norfolk alayına ait askerlerin cesedlerini,tankları ve silahları bulamamışlardır.

  Çanakkale Savaşından 50 yıl sonra olayın görgü tanığı otuz üç Yeni Zelandalı eski asker , hareket eden ve askerleri alıp götüren dev boyutlu parlak beyaz buluttan söz ettiler. Yeni Zelandalı askerlere göre bu bulut bir ufo'ydu.Türklere göre ise bu bulut ALLAH(c.c)'ın bir mucizesiydi.Çünkü Norfolk alayı eğer o sabah ani baskını yapabilseydi,savaşı müslüman Türkler kaybedeceklerdi...Otuz Üç Yeni Zelandalı eski asker 50 yıl sonra aşağıdaki açıklamayı yaptılar.