Çanakkale Savaşından Kahramanlık Öyküleri

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Çanakkale Savaşından Kahramanlık Hikayeleri

  Haintepe


  25 Nisan günü donanma ateşi ile çıkan 1500 kişilik anzac birliklerine karşı sahili koruyan 63 kişilik 27.Alay 8.Bölük 2.Takım Bu bölgeyi tam 1 saat boyunca savunarak gerideki birliklere büyük bir zaman kazandırmıştır.Asteğmen Muharrem efendinin ağır yaralandığı muharebeden sadece 3-4 asker sağ çıkabilmiştir.


  Seyit Onbaşı
  Onbaşı seyit 18 mart muharebeleri sırasında Rumeli mecidiye bataryasında görevliydi.Burada bulunan Alman topları oldukça güçlüydü ve boğazı savunmak için çok gerekliydiler.seyit onbaşı 3 nolu topun başındayı ve savaş sırasında batarya isabet aldı.Mermileri kaldıran mekanizma hasar görmüş ve diğer arkadaşları yaralanmıştı.Seyit onbaşı etraftakilerin şaşkın bakışları arasında topu sırtladı(275kg).Ve topu namluya sürdü artık sadece topu ateşlemek gerekiyordu.Seyit onbaşının ocean zırhlısını vurduğu söylenir.Bu savaşın kaderini değiştiren atıştır.Çünkü ünlü fransız zırhlısı bouvet Ocean vurulduğunu görünce manevra yapmak isterken.Nusrad mayın gemisinin mayınlarına çarpar ve arkasından başka bir ingiliz irreziztable da mayına çarpar.Boğazdaki 3 önemli gemisinin hasar aldığını duyan ingiliz fransız amiraller boğazdan çekilirler.


  Atatürk Ve TüRk Uşağı
  Bir gün ingiltere konsolosun geleceğinin haber alan Atamız hemen ingiliz mutfağından yemek yemekler hazırlansın diye buyurur.
  Misafir gelir. Yemek masasında otururken türk uşak konsolosun üstüne yemekleri deviri verir.
  Atamız Konsolosun Kulağına eğilerek:"Ben türk Milletine Her Şeyi Öğrettim Ancak Bir Türlü Uşaklığı Öğretemedim" der.  Sor Bakalım Babasının Orda Ne İşi Varmış.
  Bir gün Atamız bir davette kendisine kötü kötü bakan adamı farketmiş.Yaverini çağırtıp yaverine"Kimdir bu adam" demiş."Neden bana kötü kötü bakıyor böyle"
  Yaver adamın yanına gidip sorunca adam"Yıllar önce çanakkalede babamı öldürdü."
  demiş.Yaver Atamızın yanına gelip anlatmış.Atamızda şöyle demiş "Sor bakalım babasının orda ne işi varmış"