Çanakkale savaşının başkomutanı Enver Paşa kimdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Çanakkale savaşının başkomutanı kimdir

  Enver Paşa (İsmail Enver) Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan Türk asker ve siyaset adamı. Daha çok Enver Paşa ismiyle tanınmıştır. Enver Paşa İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucu ve önderleri arasında bulunmuş, 1913'te "Babıali Baskını" adı verilen askeri darbeyle cemiyetin iktidara gelmesini sağlamış, 1914'te Almanya ile askeri ittifaka önayak olarak Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na girmesine öncülük etmiş, savaş yıllarında "Harbiye Nazırı ve Başkumandan Vekili" sıfatıyla askeri politikayı yönetmiştir.
  enver-pasa.jpg

  18 Mart 1915 tarihinde patlak veren Çanakkale Savaşı’nda birçok cephe ortaya çıkmıştır ve bu cephelerde çetin bir savaş yapılmıştır. Böyle önemli bir savaşta da birçok asker görev almıştır. Çanakkale Savaşı’nda başkomutan olarak görevli kişi Enver Paşa’dır. Enver Paşa Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği başarılarla askeri alanda büyük bir yükseliş ve kariyerinde ilerleme sağlamıştır. Savaştan sonra da Naciye Sultan ile evlenmiş ve padişahın damadı olmuştur. Padişahın kızı ile evlendikten sonra da genel kurmay başkanlığı gibi büyük bir göreve getirilmiştir.
  Savaştaki diğer komutanlardan biri olan Tümgeneral Esat Paşa, kuzey grup komutanıdır. Yarbay Fahrettin ise kuzey grup kurmay başkanı olarak görev yapmıştır. 16. Tümen komutanı Albay Rüştü ve 4. Tümen komutanı Yarbay Cemil’dir. Diğer komutanlar ise 12.Tümen komutanı Yarbay Selahattin Adil, Anafartalar grup kurmay başkanı Binbaş Hayri ve 57. Alay komutanı Yarbay Hüseyin Avni’dir.

  Pek Çok kaynakta belirtilmemekle birlikte Çanakkale Savaşında Başkomutan olarak Enver Paşa vardır.


  kuzey grup komutanı; tümgeneral esat paşa (bülkat)
  kuzey grup kurmay başkani;yarbay fahrettin (orgeneral altay)
  kuzey grup hrk.ş.md.;bİnbaşi çolak kemalettin sami (korgeneral)
  kuzey grup kh.kur.;bİnbaşi ohrİlİ kemal
  kuzey grup kh.kur.;yüzbaşı burhanettin
  19.tümen komutanı;albay mustafa kemal
  19.tümen komutanı;yarbay şefİk (albay aker)
  19.tümen kurmay başkani;binbaşı İzzettin (orgeneral çalışlar)
  19.tümen kurmayi ;yüzbaşi hayri
  57 alay komutanı ;yarbay hüseyin avni (arı burnu):
  57.Alay,alay komutanından, en son erine kadar, şehit olmuştur.Çanakkale Zaferi sonrası, Kemalyeri’nde düzenlenen madalya töreninde, 57.Alay çağırıldığında ,Alayın kanlı sancağı başka bir alaya mensup erler tarafından tören alanına getirilmiş,göz yaşları içerisinde,kanlı alay sancağına madalyası takılmıştır.Ruhları şad olsun.