Çanakkale Savaşının Bilinmeyen Yönleri

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. çanakkale savaşı bilinmeyen yönleri

  MEKTEPLİ TALEBELER CEPHEYE KOŞTU

  Çanakkale, İstanbul'un selameti için çok önemliydi. İşte bu yüzden tüm imkanlar seferber edilmiş, askere alınma yaşı on beşe kadar düşmüş, bir çok lise talebesi okulu yarıda bırakıp, öğretmenleriyle birlikte cepheye koşmuştu. Ülkemizin en eğitimli ve en nezih insanları, bu savaşta mukaddes değerlerimiz uğruna canlarını feda ettiler. Buna en güzel örnek İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi'dir. Savaşa gönüllü giden buöğrencilerin hiçbiri okullarına geri dönemedi. Tıbbiye, bu sebeple 1921 yılında mezun veremedi.

  Türk milleti için böylesine mühim bir savaş için hanedan da bîgane kalamamış, şehzadeler bilfiil cepheye giderek savaşa iştirak etmişler, orduya moral vermişlerdi. Padişah çocuklarını yanlarında görmek Türk ordusuna öyle büyük bir şevk verdi ki, tüm yoksunluk ve imkansızlıklara rağmen büyük bir azimle savaştılar düşman sürüleriyle.

  AĞ MANİALARI ÇANAKKALE SAVAŞI'NDA KULLANILDI

  Deniz Kıdemli Kurmay Albay Murad Hatip, Çanakkale Savaşları sırasında, 13 Aralık 1914'te, Boğaz'ın korunmasında Sarısığlar bölgesinde demirleyerek sabit batarya görevi alan Mesudiye zırhlısının, düşman denizaltı saldırısı sonucu batırılmasıyla, denizaltı tehlikesinin kendini gösterdiğini belirtti. Deniz Kıdemli Kurmay Albay Hatip, "O andan itibaren çeşitli karşı tedbirler alındı. Bu tedbirlerin içinde en etkilisi ise Boğaz'ın Nara geçidinde kurulan Denizaltı engel ağı oldu. Dünya harp tarihinde, mania ağı ilk kez Çanakkale'de uygulanmıştır'' dedi.

  MUHABERE ALDATMASI TAKTİĞİ

  "Kahraman Mehmetçik, düşman donanmasının boğazı geçmek için düzenlediği çeşitli manevralara ise yanıltıcı telsiz görüşmeleriyle taktik uyguladı'' diyen Deniz Kıdemli Kurmay Albay Hatip, Gelibolu yarımadasında Kilitbahir Köyü, Goncasuyu bölgesindeki Telsiz Muhabere İstasyonu'nun düşman kuvvetlerinin telsiz haberleşmelerini iyi izleyip şifrelerini çözdüğünü anlattı. Deniz Kıdemli Kurmay Albay Hatip, "Planlanan harekatlara yönelik bu istasyondan yaptıkları telsiz görüşmeleriyle yanıltıcı bir muhabere uygulamaları, dünya savaş tarihinde ilk olarak kullanılan taktikler arasında yer buldu'' diye konuştu.