Çanakkale Savaşının Uyandırdığı Duygular

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çanakkale Savaşının Uyandırdığı Duygular Nelerdir

  Çanakkale 20 yüzyılın en büyük destanlarından birisi olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin birliği ve geleceği açısından bir savaş yoktur ki Çanakkale Zaferi kadar önemli olsun. Çanakkale her Türk gencinin bilmesi ve özümsemesi gereken bir gerçektir.Çanakkale Zaferi; Fatih’in İstanbul’u fethi gibi yüzyıllar geçse dahi unutulmayacak bir destan olarak kalmaya devam edecektir.

  Çanakkale zaferi aslında sadece Türk dünyası için önemli bir zafer değildir. Yayılmacı, sömürgeci ve ya emperyalist ne denirse densin başka milletleri toprakları sömürme üzerine kurulu düzenlere karşı bir zaferdir aslında Çanakkale. Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane yönetimi ile elde edilmiş olan Çanakkale Zaferi o dönemde bağımsızlık savaşı veren dünyaya da örnek olmuş umut vermiş ve bu umut dalgası Kurtuluş Savaşımızın nihayete ermesi ile zirveye çıkmıştır.

  Çanakkale iyi ile kötünün varlık ile yokluğun amansız bir savaşıdır aslında. Çökmek üzere olan bir imparatorluğu paylaşmak isteyen kuvvetlere karşı verilmiş fevkalade zorlu şartlar altında elde edilmiş bir zaferdir. Çanakkale ruhu aslında Türklerin içerisinde yaşatmış olduğu bağımsızlık özgürlük ruhunun dışa vurulmuş halidir. Çanakkale ruhu yaralı durumdaki düşman askerini kendi askerlerine iade edebilecek kadar en zorlu savaş ortamında insanlığını yitirmemiş asil insanların zaferidir.

  Çanakkale Zaferini yaşamak için Çanakkale’deki şehitlikleri ziyaret edenler ve ya Çanakkale Zaferi ile ilgili herhangi bir kitap okuyanlar her seferinde şaşırmaktadırlar. Çanakkale’de gerçekleşen mucize tadındaki olaylar insanı hayrete düşürmeye devam etmektedir. 1915 yılında gerçekten insanüstü doğastü bir savaş yaşanmıştır. Bunu sadece biz değil her sene ülkemizi Çanakkale Zaferi vesilesi ile ziyaret eden Anzaklar da hissetmektedir. Onlarda dedelerinin Çanakkale’de savaştıklarını unutmamış Çanakkale’de olan bitenin farkında bir vaziyette saygılarını sunmak için bir vesile bularak ülkemizi Çanakkalemizi ziyaret etmektedirler.

  Tekrar yeni bir Çanakkale Zaferine ihtiyacımız olmaması için bu ülkede yaşayan her ferdin bu ruh ile çalışması ve ülkemizin üreffeh zeviyelere ulaşması için çalışması yeterli olacaktır. 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin Türk gençliğine verdiği ilhamdan kuvvet alarak çok çalışması gerekmektedir.