Çanakkale Truva Atının Efsanesi

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Truva Atı Efsanesi

  Dünya efsanelerinin en etkileyicilerinden biri, Çanakkale Boğazı'nın 6 km gerisinde bulunan Hisarlık'da olan Troya Atının Hikayesi. İ.Ö. 2 binli yıllarda yaşanan Çanakkale'deki Truva atının efsanesinde neler olmuş bakalım.
  Efsaneye göre, Bu meşhur at, Odysseus'un Truva surlarını aşmak ve şehre girmek için yaptırdığı tahtadan at maketidir. 10 yıl süren bir savaş başlamıştır ve Askerler bıkkın ve yorgundur. Üstün zekası nedeniyle Athena tarafından sevilen Odysseus'un aklına tahtadan bir at yapma fikri gelir. Plana göre Akhalılar savaştan çekiliyor gibi görünüp geride çok büyük bir tahta at bırakırlar.
  Odysseus ve diğer komutanlar atın içine gizlenir, diğerleri denize açılıp gemileri Bozcaada'nın arkasına, Troyalıların onları göremeyeceği bir şekilde gizlerler.
  Bu planın yürümesi için, görevi tahta atın Truvanın surlarından içeri girmesini sağlamak olan bir Akhalı askeri atın yanında bırakırlar.
  Akhalıların çekildiğini gören Truvalılar, şaşkınlık içinde batı kapısının önündeki dev tahta atın yanına giderler. Bu sırada ortaya çıkan Sinon adındaki Akhalı asker, ağlayıp Yunanlılardan nefret ettiğini, onu Akhalıların geri dönüşleri için gerekli rüzgarın çıkması adına kurban seçtiklerini ve kendisinin kaçarak kurtulduğu yalanını söyler.

  Barış istemiyle yanıp tutuşan Truvalılar bu yalana inanırlar ve tahta atı içeri alırlar. Gece barış kutlamalarıyla coşan ve alkolün etkisiyle sızan Truvalılar, atın içindeki Akhalı Savaşçılara gafil avlanırlar.
  Bu sırada Truva’nın surlarına yaklaşmış olan Akhalı Ordusunun da takviyesi ile Truva Şehri bütünüyle harabe haline dönüşür. Truva’nın her yerinin yakıldığı bu korkunç katliam sonrasında Menelous karısı Helen'i alarak Yunanistan’a doğru yola çıkar.