Çanakkale Zaferi Açılış Konuşması

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili Açılış Konuşması

  ÇANAKKALE ZAFERİ İLE İLGİLİ KONUŞMA METNİ

  Arkadaşlar,

  Yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşlarında Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileri ile Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı.

  İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Osmanlı ordusu,Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır.Binlerce askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekildiler. Çanakkale Savaşlarının denizde olanı 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlandı. Böylece her 18 Mart gününde Çanakkale Savaşlarını anıyoruz.

  Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceğini anlayan düşmanlar bu defa yurdumuza karadan girmeyi denediler. Avustralya, İngiliz, Fransız, Yeni Zelanda ve diğer sömürge ülkelere ait düşman askerleri 25 Nisan 1915'de karadan çıkarma yapmaya başladı. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarhine kadar devam etmiştir.
  Çanakkale Savaşı sadece bizim tarihimizin değil aynı zamanda yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Çanakkale Boğazı'nı savaş gemileriyle zorlayarak aşma, böylece İstanbul'a kavuşma isteği Avrupa büyük devletlerinin eskiden beri özlemidir.
  Çanakkale Savaşları bu açıdan Türk Tarihinin en önemli savaşıdır.