Çanakkale Zaferi En Kısa Özeti

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Çanakkale Savaşının kısa anlatımı

  Çanakkale seferi yüzyılın en büyük savaşlarından biridir. 1. Dünya Savaşı'da galip gelmek isteyen düşman devletleri, gemileri ile Çanakkale Boğazı'nı geçip İstanbul'u almak istediler. Ancak dönemin Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı, Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi savunma hareketinde bulundular. Çanakkale'de hem deniz hem de kara savaşı yapıldı.

  Bu savaşta 300.000 civarında askerimizin şehit oldu. Düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekildiler. Çanakkale Savaşlarının denizde olan bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlandı. Bu nedenle, her 18 Mart günü Çanakkale Savaşlarını anmaktayız.

  Çanakkale Boğazını geçmek isteyen Fransız ve İngiliz gemileri, 3 Kasım 1914 tarihinde boğazın iki yakasındaki birliklerimize ateş açtı. Birliklerimizin karşı ateşi ile geri çekilmek zorunda kaldılar.
  19 Şubat 1915’de düşman donanması hücuma geçti. Bu sırada Fransızlar da büyük bir hücum başlattı. 3 gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı.

  Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceğini anlayan düşmanlar, topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladı. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihinde en son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etti..
  1915 Ağustos ayında Anafartalara yapılan çıkarma harekatını Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki birliğimiz durdurdu.. 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında, sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları oldu.

  Kısacası: Çanakkale Savaşı, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

  2 İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’nin başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir. İngiliz savaş gemileri, Nusret mayın gemisi ile bir gece önce gizlice döşenen mayınlara çarparak, Boğazın derinliklerine gömülmüştür. Bu sırada tarih 18 Mart 1915 gününü gösteriyordu.

  Bu Çanakkale Savaşları, Türk Tarihinin en önemli savaşıdır. Bugün özgür olarak hayatımızı yaşadığımız bu topraklara inanın çok kolay sahip olmadık. Bu vesileyle çanakkale şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.