Çanakkale zaferi hakkında ayrıntılı bilgi

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 28 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Çanakkale Zaferi Hakkında Yazı,

  Çanakkale Savaşı Hakkında Ansiklopedik Bilgi
  Bütün ulusları derinden etkileyen Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda yapılan muharebelerdir. İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasında hem denizde hem de karada gerçekleşmiştir. İtilaf Devletleri, o dönemde başkentimiz olan İstanbul'u alarak, Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya ile güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak hedefindeydiler. Ayrıca Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amacı ile Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaşın sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

  Zafere giden olayları kısaca özetleyecek olursak:

  19 Şubat 1915 günü düşman savaş gemileri uzun menzilli bir bombardımana girişti. Boğaz'a sokuldular. Tabyalarımız düşman savaş gemilerine karşılık verdi. Ertuğrul ve Orhaniye tabyalarından atılan ateş karşısında düşman bocaladı.

  İtilaf devletleri gemileri ilerleyemiyor, amaçlarına ulaşamıyordu. Lodos fırtınasını başarısızlıklarının nedeni olarak görüyorlardı. Hava düzelince yeni saldırılar düzenlendi.Tekrar sonuç alınamayınca düşman gemilerine komuta eden Amiral Carden görevden alındı. Yerine 17 Mart 1915 günü Robeck atandı. Yeni komutan 18 Mart 1915 günü donanmayla Boğaz'a saldıracağını, yakında İstanbul'da olacağını Londra'ya bildirdi.

  Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanı Albay Cevat Çobanlı 17 Mart'ı 18 Mart gününe bağlayan gecede boğaz'a mayın hattı döşenmesi emrini verdi.Bu emir gereği Binbaşı Nazmi Bey Nusret Mayın gemisi ile o gece yirmi altı mayın, Boğaz'a on birinci hat olarak döşendi. Boğaz'daki mayın sayısı on bir hat olarak 400'ü aşmıştı.

  18 Mart 1915 tarihinde İngiliz ve Fransız savaş gemilerinden oluşan, o dönemin en büyük deniz gücü, üç filo olarak sabahleyin Çanakkale Boğazı'na girdi.İngilizler ve Fransızlar zayıf Türk savunmasını kolayca susturarak Boğaz'ı kolayca geçebileceklerim umuyorlardı. Bu umut ve güvenle 18 Mart 1915 günü düşman savaş gemileri şiddetli bir ateşe başladılar. Bombardıman sırasında Türk tabya ve bataryaları büyük zarar görmüştü. Amiral Robeck Fransız gemilerini geri çekerek İngiliz savaş gemilerini ileri sürdü.
  Türk tabyaları, Boğaz'ı geçmeye çalışan düşman gemilerine durmadan ateş ettiler. Bu arada düşman Boğazdaki mayınları temizlemek için mayın tarayıcılarını boğaza soktu. Tabyalarımız mayın tarayıcılarına ateş açtılar. Açılan ateş yağmur gibi yağmaya başlayınca düşmanlar panik içinde kaçtılar.
  Düşman güçleri 25 Nisan 1918 sabahı Mustafa Kemal'in düşündüğü noktadan saldırdı. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Kocaçimen'de Conkbayır'da, savaştı. Cephanesi biten askerlere :

  - Süngü tak emrini verdi. Daha sonra:

  - Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir, dedi.
  Tarihin bu en büyük siper savaşı başlamıştı. Türk siperlerinden hiçbir asker ayrılmıyordu. Şehit düşenlerin yeri hemen dolduruluyordu. Her adım başına bir mermi düşüyor; toprak adeta tüterek kaynıyordu. Düşman dalgalar halinde Conkbayır'a doğru ilerliyordu. Bu arada Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığına atandı. Anafartalar Savaşı'nda düşmanın attığı şarapnel misketi Mustafa Kemal'in göğsüne isabet etti. Ancak cebindeki saate çarptığından bir şey olmadı.

  Kısa bir sürede Türk ordusu her tarafta büyük başarılar elde etti. Düşman şaşkına döndü ve bozguna uğradı.