Çanakkale zaferi nasıl kazanıldı kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 21 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Çanakkale zaferi nasıl kazanıldı kısaca

  Ordu, yaklaşık 15 gün içinde savaşarak 450 kilometre ilerledi. Yıl 1922, aylardan Haziran'dı. Gazi Mustafa Kemal Paşa kesin kararını vermişti. Düşman büyük bir taarruzla tamamen yok edilecekti. Mustafa Kemal, kararını sadece Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Milli Savunma Bakanı Kazım Paşa ile paylaştı. Büyük zafere giden yolda gizlilik ve disiplin esastı. Eli silah tutan herkes askerdi. Her askerin adı ise "Mehmet". Tümenlerdeki asker sayısı artırıldı. Yunan ordusu makineli tüfek, top, uçak, cephane ve teknik malzeme bakımından zengindi. Türk ordusunun tek üstünlüğü ise süvari sayısıydı.

  28 Temmuz'da ordu komutanları Akşehir'e çağrıldı. Görünürdeki neden bir futbol maçıydı. Oysa Gazi, komutanlarla gün geceye devredene kadar büyük taarruzu konuştu, direktifler verdi. İsmet Paşa 6 Ağustos günü ordularına gizlice taarruz için hazırlık emri verdi. İstanbul'daki gizli cephane depolarından silah ve mühimmat kaçırıldı. 13 Ağustos'tan itibaren orduda sevkiyat başladı. Birlikler gündüz gizlendi, gece yol aldı. Gazi Mustafa Kemal Paşa, 17 Ağustos günü kimseye haber vermeden Ankara'dan ayrılarak, otomobille Akşehir'e geçti.

  Tarih 25 Ağustos 1922'yi gösterirken artık herşey hazırdı. Başkomutan, 26 Ağustos sabaha karşı, Fevzi ve İsmet paşalarla birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe'de yerini aldı. Bir ulusu zafere taşıyacak Büyük Taarruz 26 Ağustos sabaha karşı 04:30'da Kocatepe'den başladı. Çoğunlukla süngü hücumları ve insanüstü çabalarla gerçekleşen Büyük Taarruz’un ilk iki gününde düşmanın, Karahisar'ın güneyinde 50 ve doğusunda 20-30 kilometre uzunluğundaki cepheleri düşürüldü. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı. 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü taarruz Türk Ordusu'nun kesin zaferiyle sonuçlandı. Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak yok edildi. Gazi Mustafa Kemal Paşa savaşı Dumlupınar'da, ateş hattında bizzat idare etmişti. Büyük Taaruz askeri tarihe "Başkomutanlık Meydan Muharebesi"olarak geçti ve bu ölüm kalım savaşının ödülü bir ulusun bağımsızlığı oldu.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Mart 2015