Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitabının Uzun Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti

  İspanyol iç savaşının yoğun olarak yaşandığı dönemde cumhuriyetçi general Golz tarafindan görevlendirilen Roberto Jordan; yanık tenli, san saçlı ve ince bir yapıya sahipti. General Golz çok zor bir görev olmasına rağmen Roberto Jordan’ı bu görev için bizzat kendisi seçmişti. Roberto Jordan’ın görevi cumhuriyetçilere karşı olan birliğin saldırısı başladığı anda onların hareketini kısıtlamak amacıyla köprüyü havaya uçurmaktı. Havadan atılan bombaların sesleri duyulduğunda köprü yıkılmış olacaktı. Amerikalı Roberto Jordan’un köprüyü yıkmak için dağlardaki bir grup cumhuriyet yanlısının yardımına ihtiyacı vardı. Bu konuda Roberto’ya yardımcı olacak adam 68 yaşında olmasına rağmen dinç görünümlü Anselmo’ydu. Dağda Amerikalıya yardım edecek adamlann çoğu işe yaramaz olmasına rağmen faşistleri ortadan temizlemek için faşistleri taşıyan treni başarı ile uçurmuşlardı.

  Anselmo, Roberto Jordan’ı uçurması gereken köprünün olduğu yere götürdü. Köprüyü uzaktan izlediler. Körünün iki yanında birer nöbetçi vardı ve biraz yakınında bulunan karakolda da yedi asker bulunuyordu. Köprüyü havaya uçuracak dinamitleri yarım saatlik mesafede bir mağarada olan Pablo’nun yerine götürdüler. Pablo’da orta yaşın üstünde tecrübeli ve kurnaz bir adamdı. Pablo’nun çeşitli yerlerden çaldığı dört tane atı vardı. Tren olayının planlayıcısı da yine Pablo idi. Kadını Pilar, Fernando ve çingene de tren işindeydi. Yine bir tren işinde kurtardıkları Maria da onlarlaydı. Babası da cumhuriyetçi bir belediye başkanı olan Maria, trenden baygın bir şekilde kurtulmuştu. Pablo, cumhuriyetçi olmasına rağmen Anselmo’dan köprü işini öğrendiğinde bu işten pek hoşlanmadı. Onun için tren işi daha akılcıydı. En az Pablo kadar bu işe gönül vermiş olan kadını Pilar, Roberto Jordan’ın köprüyü uçurma eylemini destekliyordu, diğerleri de Pilar’a katıldılar. Böylelikle Pilar, grubun başkanlığını ele almış oldu ve Roberto Jordan’a yardım edeceğini belirtti. Dağda başka bir grubun lideri olan el Sordo da Roberto’ya yardım edecekti. Dağlarda bir sürü adam olmasına rağmen güvenilir onsekiz kişi bulabilmişlerdi.

  Roberto, dağdaki ilk gününde Pilar’ın yanında gördüğü Maria’ya âşık olmuşto, Maria da Roberto’yu sevmişti. Maria, Pilar için korunması gereken biriydi. Pilar’ın insanların eline bakarak kişiliklerini görmek gibi bir yeteneği vardı ve Pilar, Roberto Jordan’dan köprü işi bitince Maria’yı yanında götürmesini istedi. Çünkü Maria ve Roberto birbirlerini ilk görüşte sevmişlerdi, Pilar da bunun farkındaydı…

  Roberto Jordan, Maria ve grubun yeni lideri Pilar köprünün çevresinde bir ön izleme yaptıktan sonra mağaraya benzeyen barınaklarına döndüler. Pablo, köprü işinden yana değildi. Bundan dolayı Roberto Jordan, onu bu işin önünde bir engel gibi gördü ve Pablo’yu öldürmek zorunda olduğunu hissetti. Çünkü köprü işini bozabilirdi. Çingene ve diğerleri de Pablo’nun öldürülmesinden yanaydı. Pablo kendisi hakkında düşünülenleri hissetti ve bir ara barınaktan çıktı ve barınaktakiler Pablo’nun öldürülme korkusuyla kaçtığını düşündüler.

  Bunun nedeni ise Roberto Jordan’ın köprü için getirdiği dinamitlerden birkaç tanesini yanında götürmesiydi. Gece saat epey ilerlemişti ve Roberto’nun biraz dinlenmeye ihtiyacı vardı. Pilar’ın barınakta kalması için teklifte bulunmasına rağmen Roberto dışarıda yatmaya alışıktı. Yanında getirdiği uyku tulumunu dışarıda kuytu bir yere serdi ve içine girdi. Barınaktan Maria’nın çıktığını gördü. Maria usulca Roberto’nun koynuna girdi. Roberto’yu büyüleyen güzelliğe sahip Maria’nın teni sıcacıktı. Maria çoktan uyumuştu fakat Roberto bir ses üzerine arkaya döndü ve faşist atlı süvarilerden birini karanlığın arasında gördü ve tabancasıyla onu kalbinden vurdu. Roberto için diğer süvarilerin gelmesi çok yakındı. Bunun için bir şeyler yapması gerekiyordu ve ona yardımcı olacaklarla beraber subaylara pusu kurmaya karar verdi. Subaylar beklenildiği gibi geldiler. Ancak süvariler onları fark etmediler ve yollarına devam edip gittiler. Sordo’nun barınağından silah sesleri gelmeye başladı. Süvariler atları satan Sordo’nun yerini bulmuşlardı artık. Bir süre sonra silah sesleri kesildiğinde Sordo ve adamlarının öldüğünü anladılar.

  Roberto verdiği notu götürmesi için Andreas’ı general Golz’un yanına gönderdi. Notta köprünün sabaha uçurulacağı yazıyordu. Pilar’ın adamı ( kocası) Pablo, gecenin geç saatlerinde yanında beş adamla geldi. Pablo kaçmamıştı, çünkü ihaneti kendine yedirememişti. Roberto Jordan, Pablo’yu gördüğünde birden heveslendi. Artık köprüyü uçurma işi olabilirdi. Pablo yanında getirdiği beş atlı adam ile köprünün altındaki karakolu, kadını Pilar ve adamları ise üst karakolu imha edecekti.

  Bombardıman uçaklarının sesi sabaha karşı duyulmaya başlandı, yaşlı Anselmo ve Roberto Jordan, köprüdeki iki nöbetçiyi öldürdüler. Ardından Roberto köprüyü uçurmak için dinamitleri yerleştirmeye başladı. İşini oldukça titizlikle yapmaya çalışıyordu. Çünkü dinamitleri yerleştirirken acele etmesi doğru olmazdı. En sonunda dinamitleri yerleştirme işi bitti. Roberto, Anselmo ile beraber dinamit lokumlarının ipini germeden köprüden biraz uzaklaştılar. Roberto Jordan ipi çekti ve sonunda köprü ortadan ikiye parçalandı. Bu patlama ile gökten demir parçalan yağmaya başladı ve ne yazık ki bu demir parçalanndan biri Anselmo’ya isabet etti. Anselmo oracıkta ölmüştü. Roberto yakın bir dostunu kaybetmenin verdiği acıyı içinde hissediyordu.

  Alttaki karakolu imhaya giden Pablo ve arkadaşları karakolu imha edememişlerdi ama Pablo tanktan tek başına kurtulmuştu. Pablo’ya göre artık karakolda herkese yetecek kadar at vardı. Roberto da yaşıyordu ve bunu öğrenen Maria çok sevinmişti, gözünün önünde bir an hayal ettiği gelecek canlandı. Pablo’nun ele geçirdiği atlarla hızla ilerliyorlardı. Roberto Pablo’nun kaçmak için planlan olduğunun düşünüyordu. Yamacı çıktıkça Roberto’nun atı adım atmakta zorlanıyordu. Bir anda Roberto’nun atı Roberto’yu üzerinden atarak düştü. Ayağı sürçüp düşen atın altında kalan Roberto, çok büyük acı çekiyordu. Ayak kemiği kırılmış ve kırılan kemik sinirleri zedelemiş ve kasları yırtmıştı. Hemen kendisine yardım etmek için gelen arkadaşlarına onu orada bırakıp bir an önce yola devam etmelerini söyledi. Çünkü Roberto bir adım daha atamıyordu. Kendisine yardım etmek isteyenlerle vedalaştı ve diğerleri giderken arkalarından baktı. O sırada aklından Maria’yı geçirdi ve kendisine köprü görevini veren general Golz’dan emri alırken böyle olacağını hissettiğini hatırlamıştı.