Cebirin ortaya çıkma nedenleri nelerdir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır. 1. Cebir neden ortaya çıkmıştır

  Cebir ortaya çıkışının nedeni bilinmeyenler karşısında harfler ve semboller kullanılarak bilinmeyene ulaşmak isteğindendir. Cebir sayesinde bilinmeyene verilen harflerle sonuca ulaşılmış ve birçok matematiksel cevapsız sorulara cevap bulunmuştur. Özellikle de aritmatiğin cevapsız kalan sorularına karşı cebir sayesinde ulaşılmıştır.
  Cebir de kullanılan semboller bugün matematikte bilinmeyen rakamlarda kullandığımız x,y z gibi harflerle nitelendirilmiştir. X harfi Arapça’da bilinmeyen yani “şey” anlamı taşır. Bundan dolayı x sembolü bilinmeyen rakam anlamında kullanılan en önemli simge haline geldi.
  Cebir’in bulunmasıyla birlikte birçok bilim dalına da yol gösterici olmuştur. Geometri, matematik, tıp, bilgisayar programcılığı gibi alanlarda cebirden faydalanılmıştır.
  Ayrıca İslam dünyasının o dönemlerinde bazı hesaplamalarında da cebirden faydalanmışlardır. Takvim hesaplama, arazi ölçümleri, pratik ölçü işlemleri ve günlük yaşamda kullanılan pratik hesaplarda cebirden faydalanmışlardır.
  Bugün matematikte kullandığımız denklemlerde de cebir kullanılmıştır. Örneğin; bazı denklem sorularında bilinmeyeni bulmak için kullanılan harfler ve değerlerle bilinmeyene ulaşılır. x-y=5 y=7 olduğunu biliyorsak x bilinmeyenine ulaşma imkanımız olmaktadır.
  Batılı birçok bilim adamı Harezmi’nin bulduğu Cebir biliminden faydalanmıştır. Hatta bazı formüllerini Harezmi’den faydalanarak bulmuşlar ve kendilerine mal etmişlerdir. Batılı bilim adamları Harezmi’nin Cebir kitabından sayesinde kendi cebir kitaplarını yazmışlardır. Bunlardan ilki Batıda ilk defa yayınlanmış on beşinci yüzyıl İtalyan matematikçisi Luca Pocioli’nin Summade Arithmetica adlı eseridir.
  Günümüzde gelinceye kadar da cebir oldukça geliştirilmiştir. Teknolojik gelişimler de kullanılan cebir hayatımızı kolaylaştıran sistem olarak yer almaktadır. Zamanla da gelecek yıllarda cebir bilim adamlarımız sayesinde gelişim gösterecektir.