Çehov Kimdir Hayatı Kısaca

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 9 Haziran 2013 başlatılmıştır.


  1. Çehov hakkında bilgi

    Rus yazarı ( Taganrog , Kırım , 1860 – Badenweiler , Almanya , 1904 ) . Bir taşra bakkalının oğlu olan Anton Pavloviç Çehov’un çocukluğu ve gençliği , babasının iflas etmesinden sonra yoksulluk içerisinde geçti . Tıp öğrenimi gördüğü ve hastahanelerde staj yaptığı dönemde ailesini geçindirmek için yazıp çeşitli dergilere gönderdiği öykülerinin beğenilmesi üzerine, bütünüyle edebiyata yöneldi .

    İlk öykülerini 1886′da Çeşitli Anlatılar adıyla yayımladıktan bir sonra tanınmaya başlayan Çehov , 1888′de Bozkır ( Step ) isimli öykü kitabını , Ayı ( Medved ) , Teklif ( Predlozenie ) isimli kısa oyunlarını yayımladı . 1891 ‘de en büyük düşünü gerçekleştirerek , Moskova yakınlarında satın aldığı bahçe içerisinde bir eve ( Melikovo ) yerleşti . Bir yandan kitaplarını yazarken , birde çiçekler , ağaçlar dikti , bahçe düzenledi , doğayı gözledi . Bir kolera salgını patlak verince , tekrar hekimlik yapmaya başlayarak , köylülerin bakımıyla ilgilendi ve Melikovo’da , tıp konusunda edindiği deneyimle , başyapıtlarından bir tanesini oluşturdu: Martı ( Çayka , 1896 ) . Ama oyunun Petersburg’daki Aleksandr Tiyatrosu’nda ilk sahnelenişi ilgi uyandırmadı . 1897′de riskli bir akciğer kanaması ( vereme yakalanmıştı ) geçirince , hayat biçimini değiştirmek zorunda kalarak Kırım’a yerleşti ( 1898 ) .
    KIRIM
    Kırım’da çevresiyle çok ilişki kurmayan , içe kapanık , uslu bir yaşam sürdü. ( Köpekli Bayan Damas Sobaçkoy; 1899 ) isimli yapıtında ” her insanın en ilgi çekici yönüyle doğru hayatı , gecenin örtüsü buna benzer gizemli bir örtünün altında geçer . Her kişiye özel varoluş , temelini bir gizden alır ” demiştir . ) Çehov , benzer yıl o Stanislavski’ nin topluluğunda genç bir oyuncu olan Olga Leonardovna Knipper’le tanıştı ve Vanya Dayı ( Dyadya Vanya , 1897 ) isimli oyununda Yelena Andreyevna , 3 Kızkardeş’te ( Tri Sestri; 1900 ) Maşa rollerini oynayan bu oyuncuyla 1901 ‘de evlendi . Maksim Gorki’nin Akademi’den çıkarılmasına karşı olduğunu belirtmek için Akademi üyeliğini geride çevirdi . 1904′te karısı Olga Leonardovna’nın Vişne Bahçesi ‘nde ( Vişneviy Sad , 1903 ) Madam Ranevskaya rolünü oynamasından sonra , üne ve başarıya kavuştu; üne ve başarıya kavuştu ama kısa bir süre sonra öldü