Cemal Reşit Rey Kimdir Biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 24 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Cemal Reşit Rey hayatı hakkında bilgi

  Cemal Reşit Rey kimdir kısaca

  Cemal Reşit Rey 25 Ekim 1904 tarihinde Kudüs'te dünyaya geldi. Babası Kudüs'e mutasarrıf olarak atandığı yıllarda Cemal Reşit'in müziğe olan yeteneği ortaya çıktı. Cemal 5 yaşındayken ailece İstanbul'a geldiler. Cemal Reşit ilkokula giderken bir yandan da piyano çalışmaya başladı. Galatasaray Lisesi'nde okumaya başladığı yıllarda babasının politik durumu nedeniyle 1913 yılında zorunlu olarak Paris'e taşındılar. Onlara Fransa Cumhurbaşkanı Raymond Poincare sahip çıktı.

  "Cemal Reşit Bey daha çocuk yaşlarında Gustav Mahler'i orkestra yönetirken görecek, konservatuvarda onu müdür ve ünlü besteci Gabriel Faure dinleyecektir. Faure onu dinledikten sonra ünlü pedagog Marguerite Long'a telefon açar ve "Madam size bir Türk çocuğu gönderiyorum ve hiçbir şey söylemiyorum, kendiniz göreceksiniz" der. Sonra babasına dönerek "Oğlunuz hayatta müzikten başka hiçbir şey yapamaz" diye onun müzik dehasını hemen keşfeder. Claude Debussy'nin öğrencisi, Maurice Ravel'in en yakın dostlarından ve eserlerini en iyi yorumlayan piyanistlerden biri olan Marguerite Long, 19 yaşına kadar hiç para almadan Cemal Reşit'in eğitimi ile yakından ilgilenecektir."

  [​IMG]

  Birinci Dünya Savaşı başlayınca Paris'te kalamadılar ve Cenevre'ye taşındılar. Eğitimine Cenevre Konservatuvarı'nda devam eden Cemal reşit normal lise eğitimini de sürdürdü. Konservatuvarın ustalık sınıfına kadar yükseldi. Fakat babası 1919 yılında dahiliye nazırlığına atandı ve İstanbul'a yerleştiler. Babası oğlunu bir piyano öğretmenine götürdü ancak Cemal Reşit'in öğretmenden daha bilgiliydi. Bu nedenle tek başına Paris'e gönderildi ve tekrar Marguerite Long'la çalışmaya başladı.

  Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden olan Cemal Reşit Rey Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yapımcısıdır.
  Cemal Reşit Rey 7 Ekim 1985 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetti.

  kaynak: wikipedia