Cenap Şahabettin Hayatı Edebi Kişiliği ve Eserleri

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Cenap Şahabettin kimdir eserleri

  Cenap Şahabettin 1870 yılında Manastır'da dünyaya gelmiştir. Asıl mesleği doktorluk olan sanatçının ilk şiirleri 1885 yılında henüz öğrenciyken Saadet gazetesinde yayımlanmaya başlamıştır. Bu şiirlerinde Muallim Naci ve Divan edebiyatının etkileri vardır. Daha sonra Recaizade Mahmut Ekrem ve Abdülhak Hamit Tarhan'dan etkilenerek Batı tarzı şiire yönelmiş ve Servet-i Fünun dergisinde şiirleri yayımlanmıştır. Servet-i Fünun edebiyatının önemli isimlerinden olan Cenap Şahabettin gelenekçi şairlerin en çok saldırdığı yenilikçi şairdi. Diğer Servetifünun sanatçılarının tersine bireysel şiiri tercih etmiş ve Edebiyat-ı Cedide’nin en aşırı örneklerini vermiştir.

  Şiirlerinde o günlere kadar duyulmamış tamlamalar kullanan Cenap Şahabettin dilbilgisi kurallarını önemsememiştir. Sembolizm akımından etkilenmiştir. Bu nedenle şiirde müziğe ve ahenge fazlaca önem vermiştir. Şiirde oldukça süslü ve ağır bir dil kullanmıştır. Şiirlerinde genellikle aşk ve doğa konularını ele almıştır. Onun şiirlerinde doğa değişik resimlerle okuyucunun karşısına çıkar. Bir kış manzarası veya baharın gelişi gibi bir ressamın resmini yapmaya değer gördüğü tabloları Cenap Şahabettin, şiirlerinde tasvir eder. Sanatçı, şiiri “kelimelerle yapılmış resim” olarak tanımlar.
  Bir nesir ustası da olan Cenap Şahabettin gezi yazısının edebiyatımızdaki en önemli temsilcilerinden biridir. Şiirinde olduğu gibi nesrinde de nükteye önem vermiştir.

  Eserleri:

  Şiir: Tamat (gençlik şiirleri)
  Özdeyiş: Tiryaki Sözleri (Türk edebiyatında özdeyiş türündeki ilk eserlerdendir.)
  Gezi Yazısı: Hac Yolunda, Avrupa Mektupları, Suriye Mektupları, Afak-ı Irak
  Makale-Deneme-Sohbet: Evrak-ı Eyyam, Nesr-i Harp, Nesr-i Sulh
  Tiyatro: Körebe, Yalan, Küçükbeyler
  İnceleme: Shakespeare, Kadı Burhanettin