Cenap Şahabettin'in Eserleri Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cenap şahabettin, Edebi kişiliği ve eserleri nelerdir, Cenap Şahabettin ve eserleri

  Cenap Şahabettin hakkında bilgiler

  1870 Manastır doğumlu Cenap Şahabettin, Servet-i Fünun dönemi şairi ve yazarıdır. Cenap Şabettin aruz ölçüsü ile yazdığı eserlerinde ahenge ve müzikaliteye önem veren bir şairdi. Türk şairlerine sembolizmi ve parnasizmi öğreten Cenap Şahabettin sanat sanat içindir anlayışını benimsemiştir.

  Eğitim hayatından sonra Darülfünûn'da Türk Edebiyatı Tarihi dersleri okuttu. İlk şiiri 1885 yılında henüz öğrenci iken Saadet gazetesinde yayınlandı. Daha önceleri Muallim Naci’nin etkisi ile divan edebiyatı tarzı şiir yazdı.

  Daha sonra da Recaizade Mahmut Ekrem ve Abdülhak Hamit Tarhan’dan etkilenerek Batı tarzı şiire yöneldi. Servet-i Fünun dergisinde bir çok şiiri yayımlandı. Yenilikçi bir şair olan Şahabettin, diğer Servet-i Fünuncuların aksine bireysel şiir yazmayı tercih etti. Edebiyat-ı Cedide’nin en güzel örneklerini verdi.

  Şiirlerinde kullandığı Sâât-i semenfâm, çeng-i müzehhep, nay-i zümürrüt gibi isimler döneminin sanat dünyasında tartışmalara neden oldu. Heceleri müzik düzeyinde uyumlu kullanmayı savundu. Bu tarzda yazdığı en iyi iki örnek şiirleri, Yakazat-ı Leyliye ile Elhan-ı Şita'dır.