Cennet Kılıçların Gölgesi Altındadır

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  ''Ey insanlar! Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyin. Allah Tealadan afiyet isteyiniz. Fakat düşmanla karşılaştığınız zaman da sabrediniz. Biliniz ki cennet,şüphe yok ki kılıçların gölgeleri altındadır.''

  Bu hadis-i şerif Müslümanlık'ta sulh ve barış dairesinde yaşamanın talep edildiğini göstermektedir. Bunun içindir ki müslümanlar lüzum görmedikçe savaş meydanlarına atılmayı arzu etmezler. Fakat vatanlarını, dini ve ahlaki varlıklarını müdafaaya lüzum gördükleri takdirde de asla savaştan korkmazlar. Çünkü gazanın ve şehadetin çok büyük manevi mükafatlara vesile olacağına inanırlar. Aslında İslam'da cihadın meşruiyeti toplumsal bir zarurete dayanmaktadır.

  İnsanlar garip bir tabiattadırlar. Birçok insan maddi olarak ne kadar aydın ve kamil olursa olsun kendilerini yine birtakım ihtirasların avı olmaktan kurtaramıyor; birbirlerinin haklarına ve canlarına tecavüz etmekten kendilerini alamıyorlar. Bu sebeple milletler arasında tarih boyunca muharebeler etmiş ve etmektedir de. İşte bu şekilde ihtiraslı, mütecaviz insanlara karşı İslam hukukunu ve İslam varlığını müdafaa etmek için cihaddan başka bir çare kalıyor mu? İşte bunun içindir ki İslamiyet'te cihad bir farzdır. Yoksa İslam dini esasen bir sulh ve selamet, bir kardeşlik ve muhabbet dinidir. Bunu kimse inkar edemez.
   
  Son düzenleme: 3 Mart 2014