Charles Darwin Hayatı ve Buluşları

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Charles Darwin Kimdir Hayatı ve Buluşları Hakkında Bilgi

  Charles Darwin bir ingiliz doğa bilimci ve kaşifti. Darwin 1831'in Aralık ayında, Şili kıyılarını haritalamak üzere düzenlenmiş beş yıllık bir yolculuğu gerçekleştirecek olan Beagle gemisiyle yola çıktı. Gördüklerine ilişkin çok sayıda kayıt tuttu. Gemide az yer olmasına karşın kaya, fosil, bitki,kuş, hayvan ve deniz kabuklarından oluşan büyük bir kleksiyon oluşturdu. Gördüğü yerler ve yaptığı gözlemler, Dünya'da yaşamın nasıl başladığı ve nasıl geliştiği konusundaki geleneksel inanaçlara meydan okumasına yol açacaktı.

  Gemi, 1832 baharında Brezilya'nın Bahia kentine vardı. Darwin, gördüğü değişik bitki ve kuş türleri ve bunların göz kamaştırıcı renkleri karşısında hayrete düşmüştü. Beagle gemisi güneydeki Patagonya kıyıları boyunca yol alırken ekip soyları tükenmiş bir tembel hayvan ve bir armadillonun fosil kalıntılarını buldu.

  Buradan, Güney Amerike'nın en ucunda yer alan, rüzgarın çıplaklaştırdığı Tierra del Fuego'ya yöneldiler. Darwin, iç kesimlere, Arjantin'in pampa olarak bilinen ovalarına doğru yola çıktı ve gaucho denilen kovboyların arasında yaşadı.

  Eylül 1835'te gemi Büyük Okyanus'ta, Ekvator kıyılarının 965 km açığında yer alan ücra ve tuhaf Galapagos Adaları'na ulaştı. Burada Darwin Dünya'nın başka hiçbir yerinde bulunmayan kuşlar, hayvanlar ve bitkiler gördü. Bu türler Amerika'daki akrabalarıyla herhangi bir ilişkileri olmadan gelişmişlerdi. Gördükleri, hayvan ve insanların nasıl bir evrimden geçtikleri konusundaki kuramlarını geliştirmesinde önemli rol oynayacaktı.

  Beagle, 1836'nın Ekim ayında İngiltere'ye vardı. Darwin daha sonraki 20 yılını bulgularını yazıya dökmekle geçirdi. 1859'da, evrimle ilgili kuramlarını içeren The Origin of Species ( Türlerin Kökeni) adlı eserini yayımladı. Yazdıkları, kilisenin öğretilerini altüst ediyordu. Darwin'in en devrimci kuramlarından biri, yaşayan her şeyin milyonlarca yıl boyunca evrim geçirmiş olmasıydı. Bu görüş büyük tepki gördü; çünkü İncil'deki, dünyanın altı günde yaratıldığı ve o günden bu yana da değişmediği ifadesi ile çelişiyordu.
  [​IMG]